Bilim kurulu üyesinden kafe ve restoranları ilgilendiren açıklama! İş yerleri ne zaman açılacak?

Bilim kurulu üyesinden kafe ve restoranları ilgilendiren açıklama! İş yerleri ne zaman açılacak?

Bilim Kurulu Üyesinden çok kritik açıklamalar. Restoran sektörü çöküşün eşiğindeyken Bilim Kurulu Üyesi açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu üyesi neler söyledi? Kafe ve restoranları ilgilendiren gelişme, kritik tarihi verdi...

Kafe ve restoranları ilgilendiren gelişme, bilim kurulu üyesi kritik bir açıklama yaptı. Restoran ve kafeler ne zaman açılacak? Bilim kurulu üyesinin açıklamaları hiç kimseyi sevindirmeyecek...

Restoran ve kafeler çöküşün eşiğinde. Paket servise geçilse bile kendilerini artık kalkındıramadıklarını dile getiren restoran ve kafe sahipleri bir an önce işletmelerinin açılması için haber bekliyor. Ancak her hafta konu tartışmaya açılsa bile o tarihle ilgili henüz netleşen bir veri yok. Bilim kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, ise bir tarih verdi ancak çok uzak bir zamana işaret etti.

Önceki yasaklar haziran ayında kaldırılmıştı ancak virüs hızlı bir şekilde yayılmaya devam etti. Alınan önlemlerin resmen çöpe gittiği dönemde, Kayıpmaz'ın da belirttiği üzere bazı işletmelerde gerekli önlemler alınmadı. Müşteri sayısının ve sosyal mesafenin korunması gereken işletmelerde yaşanan bu bilinçsiz hareketler ve maskenin mecburi olarak indirilmesi gibi önlemin düşürüldüğü kafe ve restoranlar şuanda kapalı. Uzun süre de kapalı kalmaya devam edecek gibi duruyor.

Kademeli olarak bekleniyor

Kademeli olarak restoran ve kafelerin açılması ihtimali olduğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, net bir tarih vermedi. Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz da bu kış ayında özellikle dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekerek restoran ve kafelerin bir süre daha kapalı kalabileceğini dile getirdi.

HES kodu zorunlu olacak

Maskenin indirilmesi nedeniyle henüz kafe ve restoranların açılması yönünde bir riskin alınamayacağına işaret eden Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, normale dönüş aşamasında da kapasitelerin düşürülmesi ve HES kodu gerekliliğinin gelebileceğini duyurdu. 

Kendisinin de restoran ve kafelerde uygulanabilecek HES kodu uygulamasının daha iyi olduğunu düşündüğünü dile getiren Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, bu yöntemlerin berber ve kuaför gibi işletmelerde bulunduğu dile getirdi. 

Mart ayında gündemde olabilir...

Açılış tarihi hakkında da henüz net bir bilgi olmadığını dile getiren Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, mart ayında bu durumun gündeme gelebileceğini açıkladı. Şu dönemde hem dünyada hem de Türkiye'de tehlikenin devam ettiğini açıklayan Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kış aylarının özellikle tehlikeli olduğunu dile getirdi.

İlgili Haberler