• BIST 104.862
  • Altın 230,359
  • Dolar 5,4769
  • Euro 6,2208
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 20 °C

Binali Yıldırım: Yanlış yoldasınız gelin enerjinizi boşa tüketmeyin

Binali Yıldırım: Yanlış yoldasınız gelin enerjinizi boşa tüketmeyin
Ankara-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının en büyük sanat yapılarından biri olan 5 bin 120 metre uzunluğundaki Akdağmadeni Yüksek Hızlı Tren Tüneli, düzenlenen törenle ışığa kavuştu.

Akdağmadeni T9 tünel şantiyesinde düzenlenen törene Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Sivas Valisi Alim Barut ile milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, göreve başladıklarında 26 havalimanı çalışırken, şu anda 56 havalimanın çalıştığını belirterek, 57’incisi yolda olduğunu bunun da Yozgat havalimanı olduğunu söyledi.

Bakan Yıldırım, “Yozgat havalimanı yapılınca Yozgatlıların havasından geçilmeyecek. Hızlı trenleri var, bölünmüş yolları var, havalimanları var. Bir tek deniz eksik. Bu azimle her şey olur. Yeter ki bir olalım, beraber olalım, kardeş olalım, birlikte Türkiye olalım. Ülkemizin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini akılları sıra bozmaya çalışanlar şunu iyi bilsinler. Yozgat’tan Bozok yaylasından, yiğidoların memleketinden sesleniyorum. Yanlış yoldasınız, çıkmaz sokaktasınız, gelin enerjinizi boşa tüketmeyin, işte kalkınan, büyüyen Türkiye’nin ayak sesleri geliyor. Bu ülkenin birliğine, kardeşliğine bu güne kadar kimse zarar veremedi. Bundan sonra terör örgütü de zarar veremez. Onların iç dış destekleri, onlardan takviye alan siyasetçilerde zarar veremez. Bu millet bu topraklar Moğol istilalarını püskürttü. Bu topraklar haçlı seferlerin püskürttü.

Bundan sonra da bizim en büyük değerimiz bağımsızlığımızdır. Bağımsızlık bu milletin karakteridir. Onun için Türkiye’nin bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne göz dikenler, geçmişte ne kadar ağır bedel ödedilerse bundan böyle de ayın şekilde öderler. Yolları patlatmakla, şehirlerin sokaklarına çukurlar kazmakla bu milletin gözünü korkutamazsınız. O çukurların hepsi kapanır, o yolların daha güzeli de yapılır ve birliğimiz, kardeşliğimiz daha güçlenerek geleceğe muasır medeniyetler seviyesine aynı kararlılıkla devam ederiz” dedi.


Yozgat’a Sivas’a Türkiye’nin her tarafına sayısız hizmet yapıldığını vurgulayan Bakan Yıldırım, “Sağlıkta, eğitimde, adalette, savunmada her alanda var. Türkiye 2003’ten bu tarafa 13 yıl içerisinde 3’e katladı. Bir Türkiye 3 Türkiye oldu. Neden oldu. Nasıl oldu. İstikrarla oldu. Millet arkanızdaysa korkmayın, yürüyün. Millet bizim arkamızda her zaman arkamızda durdu, vesayet dönemini yaşatmak isteyenlere karşı arkamızda durdu. Ülkenin kalkınmasını, gelişmesini engellemek isteyenlere karşı arkamızda durdu. Teröre karşı dimdik arkamızda durdu. Onun için bize düşen görev milletin hayallerini, gerçeğe dönüştürmektir. İşte bu sene içerisinde yavuz sultan selim köprüsünü açıyoruz. Dünyanın en büyük köprü İzmit körfez köprüsünü açıyoruz, Marmaray'ın kardeşi Avrasya tünelini açıyoruz. 2018 de dünyanın en büyük havalimanını açıyoruz.

Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik, yolları böldük milleti birleştirdik, doğuyla batıyı, kuzeyle güneyi birbirleriyle buluşturduk. Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor, bölünmüş yollardan dolayı ölümlü trafik kazalarında yüzde 63 azalma oldu. Bu ne demektir. 4 bin insanımızın hayatı artık yollarda kaybolmuyor, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ lafı boşuna söylenmiş bir laftır. O laf Şeyh Edebali söyledikten sonra 3 kıtada 619 yıl huzur barış kardeşlik getiren Osmanlının ilkesi olan laftır. İşte onun devamı da bugün ortaya koyduğumuz hizmetlerle 78 milyon insanımıza hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitesini artırmak için yolları yapıyoruz, hava yolunu halkın yolu yapıyoruz, milletimizin hızlı tren hayalini gerçeğe dönüştürüyoruz” ifadelerini kullandı.


"ÇEVREYE ZARAR VERECEK HİÇBİR PROJEYE İZİN VERMEYİZ"
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da bugün güzel ve hayırlı işe hep birlikte şahitlik ettiklerini ifade ederek, “Ankara’yı, Sivas’a, Yozgat’a bir adım daha yakınlaştırıyoruz. Hızlı trene yolunda en uzun 5 bin 120 metrelik tünelin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bize Sivas’ta Yozgat’ta hızlı tren ne zaman bitiriyor diye soruyor. Bu yapılan işler 500 trilyonluk bir iştir süresinden önce yapıldı, bu projede bir gecikme yok.

Terörle mücadelemiz devam ediyor ama o hayatı durduramayacak, medeniyet yürüyüşümüze devam ediyoruz. Biz bu tünelde aç kapa da yapabilirdik. Eğer biz bunu yararak geçseydik, birçok ağaca ve doğaya zarar verilebilirdi, biz bunu yapmadık. Dolayısıyla ne Cerattepe’de, ne Yozgat’ta ne de Sivas’ta da bu ülkenin çevresine zarar verecek tek bir projeyi hayata geçirmeyiz. Bu en büyük tünelin Sivas’ımıza Yozgat’ımıza ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.


HIZLI TREN PROJESİ BÜYÜK BİR PROJE
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da yap
tığı konuşmada, projenin çok büyük bir proje olduğunu vurgulayarak, “Bugün Yozgat’ın sınırları içerisinde esasında Yozgat ile Sivas’ın omuz omuza yan yana gönül gönüle, diz dize olduğu bir nokta da Sivas ile Yozgat’ı esasında Erzincan’ı, Erzurum’u, Kars’ı, hatta Pekin’e kadar giden güzergahı, Kırıkkale, Ankara, İstanbul, inşallah Londra’yı da bütünleştiren projenin kavşak noktalarından birindeyiz. Bu vesile ile bu kavşakların hayırlı geçilmesini kazasız, belasız geçilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.


Konuşmaların ardından Yüksek Hızlı Tren projesinde Türkiye’deki en büyük 5 bin 120 metre uzunluğundaki T 9 tüneli Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından iş makinesi ile ışığa kavuşturuldu. 
ÖMER ERTUĞRUL

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim