Binlerce hasta üzerinde incelendi Türk kahvesi ve kanser ilişkisi bakın ne çıktı!

Binlerce hasta üzerinde incelendi Türk kahvesi ve kanser ilişkisi bakın ne çıktı!

Kırk yıl hatırı olan kahve ömrü de bir o kadar uzatıyor. Çağımızın en riskli ve en tehlikeli hastalıklarından olan kansere karşı etkili olduğu görülen Türk kahvesini günde ne kadar tüketmek gerekiyor? Türk Kahvesi hangi kanserden koruyor?

Nefis Türk Kahvesini günde en az bir fincan içenleri çok sevindirecek haber. Diyetisyen Melis Destereci'nin açıklamasına göre Türk kahvesinin tüketmek pek çok kansere yakalanma riskini azaltıyor.

Türk kahvesi nefis tadı ile bir yandan çok faydalı. Türk kahvesinin sağlığa olan faydalarını uzmanlar her gün anlatıyorlar. Ancak Diyetisyen Melis Destereci'nin açıklamaları büyük bir mutluluk yarattı. Çünkü günlük olarak tüketilen iki ya da üç fincan kahve pek çok kanserin riskini azaltıyor. 

Kahveynizi sade için

Diyetisyen Melis Destereci'nin açıklamasına göre tabi ki kahveyi en sağlıklı olan şekli ile tüketmek önemli. Türk kahvesinin sade olarak içmek gerekiyor yoksa sofra şekeri vücuda bazı hasarlar bırakabiliyor. Diyetisyen Destereci, Türk kahvesinin DNA ve kanser hücresi arasındaki bağlantısına işaret ederek yapılan araştırmalarda tümör hücrelerinin ve kanseroid hücrelerinin gelişimini engellediğini açıkladı. Buna göre de Türk kahvesi bir yandan da yaşlanmayı geciktiriyor. Kanserin önüne geçen antioksidanları barındıran Türk kahvesi, vücutta antikanserojenik etki yaratıyor. Bunun sonucunda da bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor.

Günde iki ya da üç fincan tüketmek...

Örneğin her gün iki ya da üç fincan Türk Kahvesi tüketmek kansere yakalanma riskini yüzde on üçlere indiriyor. Özellikle kadınlarda da meme ve rahim kanseri oranı ile erkeklerde prostat kanserinin riskini de azaltan Türk kahvesi, DNA içerisinde bazı değişimlere, kanser hastalığına ya da fonksiyonel bozukluklara neden olan serbest radikalleri de içeriğindeki klorojenik asit, kafeik asit, fitoöstrojenler, polifenoller ve kafein ile vücuttan atıyor. 

Karaciğer kanseri riskini bile düşürüyor

Günde üç bardak Türk kahvesi içenlerin günde bir bardak içenlere oranla da ağız, yutak ve özofagus kanserlerine yakalanma oranlarının yüzde otuzlara kadar daha düşük olduğu tespit edildi.  Dünya çapında giderek daha da yaygınlaşan karaciğer kanseri riskini de azaltan Türk kahvesi, günde bir fincan içmek bile yeterli olabilir.