Binlerce kişi yaptı emekli maaşları düştü bu hatayı sakın yapmayınız

Binlerce kişi yaptı emekli maaşları düştü bu hatayı sakın yapmayınız

Emekli maaşları hakkında şok eden açıklamalar! Bu durumlarda emekli maaşları düşüyor, herkes dikkat etsin. Emekli maaşıma daha fazla yansır diye pek .ok kişi aynı hataya düşüyor ancak aslında büyük bir düşüş yaratıyor...

Emeklilik maaşının oranı ile alakalı olarak herkesin gözden kaçırdığı iki soru yanıt buldu. Daha öncesinde yüksek maaşlı bir işte çalışırken sonrasında düşük maaş almak emekli maaşına da düşüş olarak yansır mı? Peki daha fazla çalışmak emekli maaşını yükseltir mi? 

Yüksek maaştan asgari ücrete geçince...

Posta gazetesi yazarı Ekrem Sarısu'ya gelen bir sorunun cevabını duyanlar şaşırdı. Sarısasu'ya sorusunu soran çalışan, 1980 doğumlu ve 1997 SSK girişli olduğunu belirterek 6800 prim ödemesi olduğunu ve yaş, prim ve yıl şartına göre ne zaman emekli olacağını merak etti. Diğer yandan bugün emekli olduğunda SGK'dan 3450 TL maaş alacağını belirten çalışan, önceki çalıştığı işyerinden yüksek maaş aldığı için priminin de bu şekilde yattığını belirtti. Ancak çalışan şu anda asgari ücretle çalışıyor, peki bu durum alacağı emekli maaşının oranını azaltır mı?

Emekli maaşını düşürüyor...

Gelen soruya cevap veren Sarısu, bu günden sonra prim ödenmezse bile 56 yaşında emekli olabileceğini belirtirken asgari ücret konusunda pek de sevindirmeyen bir haber verdi. Senelerce yüksek kazançla ödenen prim sonrası asgari ücretle ödenen prim, ortalama aylık kazancı aşağı düşürmekte. Bu nedenle de aslında yüksek maaşlı bir işten sonra asgari ücretle çalışmak emekli aylığının da düşmesine yol açacak...

Çalıştıkça emekli maaşını düşüren sistem...

Hürriyet'ten Doyan Doğan'ın belirttiğine göre de yıllar içerisinde değişen milli gelir artışının emekli maaşına yansıyacağı yüzdenin giderek azalması nedeniyle çalıştıkça emeklilik maaşlarının azalması sorunu ortaya çıktı.

Özellikle 2008 öncesinde emekli aylıkları asgari ücretin yüzde yetmişinden daha az olamazdı. Ancak 2008'den sonra bu oran yüzde otuz beşe kadar düştü. Bu durum da bazı farklı sonuçlar doğurdu.

Fazla çalışmak bu durumda emekli aylığını azaltıyor

Buna göre ise SGK'ya bildirilen ve ödenen prim ne kadar yüksek olursa emekli maaşı da o kadar yüksek olacaktır. Ancak ortaya çıkan tabloya göre asgari ücretten biraz daha fazla maaş alarak emekli olmayıp, daha fazla çalışmak emekli aylığını yükseltmiyor. Hatta aksine düşürüyor. Oranı ise aylık bazda bir ile üç lira arasında değişiyor. 

Daha fazla maaş alanlarda ayda 20 liraya kadar artış oluyor

Ancak tam tersi bir durum da oldukça yüksek maaş alanlar için geçerli. Asgari ücretin iki katından daha fazla maaş alıyorsanız ve tavandan prim ödeniyorsa o zaman bu kişiler ne kadar fazladan çalışırsa asgari ücretleri o kadar artacak. Bu da aylık olarak on beş ile yirmi lira arasında değişiyor.