BioNTech aşısı olacak olanları ilgilendiriyor aşı olan gençlerde bu etkiler görülmüş...

BioNTech aşısını vurulacak olanların dikkat etmesi gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri'nden yapılan açıklamaya göre bu yan etki aşıyı yaptıranlarda çok fazla görüldü. Aşı olacaklar dikkat etsin.

BioNTech aşısı olacak olanları ilgilendiriyor aşı olan gençlerde bu etkiler görülmüş...
Yayınlanma Tarihi : 29 Haziran 2021 01:30

Otuz yaşın altında BioNTech aşısı olacaklar dikkat, bu etki  yaygın olarak görüldü... Aşılama çalışmaları son sürat devam ederken korkutan açıklama Amerika Birleşik Devletleri'nden geldi. Ülkede Pfizer-BioNTech aşısı vurdura otuz yaşın altındakilerde kalp iltihaplanması görüldü. Açıklama yapan Dr. Grace Lee, ikinci dozu da olan gençler sonraki haftada genel olarak göğüs ağrısı şikayeti ile kalp iltihaplanması teşhisi konduğunu belirtti.

Kalp kasında iltihaplanma görüldü 

Türkiye'de ise vatandaşlara Almanya menşei Pfizer-BioNTech ile Sinovac aşıları vurulmaya başlandı. Aşılar yirmili yaşlardaki kişilere bile tanımlanmaya başlanırken ABD’li Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden (CDC) herkesi tedirgin eden açıklama geldi. Ülkede Pfizer-BioNTech veya Moderna aşısından herhangi birini vurulan 30'lu yaşlardaki altı grupta 1200'den fazla kişide kalp kası ile kalp zarı iltihaplanması görüldü. Bunun yanında potansiyel anlamda nasıl risk taşıdığı ve bunların nasıl yönetileceği ile uzun vadede bir sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağını anlamak için ilk olarak yeterli veri toplanması gerekiyor.

İkinci dozdan sonra belirtiler arttı

Dr. Grace Lee, kalp iltihaplanması şikayetlerinde aşıdan şüphelenmelerinin nedenini hemen aşıyı takiben olması ve özellikle bu yaş grubunda ikinci doz uygulaması sonrası görülmesi olarak gösterdi. İkinci dozu vurulan geçen vatandaşlar sonraki hafta yoğun bir göğüs ağrısı şikayeti yaşadılar ve doktora gittiklerinde de bunun kalp kası ile kalp zarı iltihaplanması olduğunu öğrendiler.

En çok görülen üç yan etki

Öte yandan BioNTech aşısı vurulan hem 55 yaş üstü hem de 18 ile 55 yaş arasındakilerin en büyük yan etki şikayetinin kolda aşının vurulduğu yerde ağrı olduğu görüldü. Listeyi takip eden ikinci yan etki ise halsizlik oldu. Hem birinci hem de ikinci dozda görülebilen bu etkilerin üçüncüsü baş ağrısı oldu...

BİR BAŞKA UZMANDAN İSE AŞI AYIRT ETMEYİN UYARISI VAR!

İHA'da yer alan habere göre: Dr. Serap Yavuzer, aşıların koronavirüsle mücadelede etkili olduğunu söyleyerek, "Ülkemizde yapılan Biontech ve Sinovac aşıları virüse karşı antikor oluşturuyor. Aşıları ayırt etmeden sıramız geldiğinde, ulaşabildiğimiz aşıyı olmalıyız" dedi.

Türkiye'de yoğun bir şekilde aşılama süreci devam ediyor. Aşı sırası gelenler hangi aşıyı olacağı konusunda tereddüt yaşasa da, uzmanlar ulaşılabilen ilk aşının ayırt etmeden olunması gerektiğini belirtiyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Biruni Üniversite Hastanesi Dr. Serap Yavuzer, Türkiye'de uygulanan aşıların virüsle mücadelede etkili olduğunu söyleyerek, aşıların ayırt edilmeden yapılması gerektiğinin altını çizdi.


 

"Özellikle riskli hasta grubu daha öncelikle aşılanmalıdır"

 

Doç. Dr. Serap Yavuzer, sözlerine şöyle devam etti: "Sinovac ve Biontech aşısı olunduğunda virüse karşı antikor oluşuyor. Her iki aşıda da sıklıkla benzer yan etkiler gözlenmekte olup sıklıkla kol ağrısı, ateş, hatta üst solunum yolu semptomları şeklindedir. Aşı olacaklar; daha önceden bilinen alerjileri var ise mutlaka aşı öncesinde belirtmeleri gerekir. Birçok hastada hem yan etkilerin hafif seyretmesi neden ile hem de doktora danışılmayan alerji varlığı aşı olmaya engel olmamalıdır. Herhangi bir özel hastalık grubunda aşıdan olumsuz etkilenme bildirilmemiştir. Özellikle riskli hasta grubu daha öncelikle aşılanmalıdır".


 

"Ulaşabildiğimiz onaylanmış her aşıyı sıramız geldiğinde yaptırmamız gerekiyor"

 

Biontech ve Sinovac aşılarının sonuç olarak bir virüs aşısı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yavuzer, "Aşıların belirli aralıklarla tekrarı ilerleyen dönemlerde mümkün olabilir. Şuan için ‘hatırlatma dozu' tüm dünyada ve ülkemizde kesin netlik kazanmadı. Pandeminin devam etmesi durumunda; COVİD aşıları da grip virüs aşılarında önerildiği gibi her yıl tekrar edebilir. Aşı olsak da maske ve mesafe tedbirlerine salgın devam ettiği sürece uymalıyız. Yurt dışında maskeler atıldı gibi haberler geliyor, ancak bu ülkeler için bile kapalı alanlarda mutlaka aynı tedbirler devam ediyor. Pandemi olduğu sürece bütün tedbirlere uymalıyız. Toplum bağışıklığını en kısa sürede tamamlamak ve salgını bitirebilmek için bilinçli şekilde aşıları olmamız gerekiyor. Aşı seçmek yerine mümkün olduğunca ulaşabildiğimiz onaylanmış her aşıyı sıramız geldiğinde yaptırmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.


 

"Ülkemizde yapılan iki aşı da virüse karşı etkili"

 

İlk olarak ülkemizde Sinovac aşısı yapılmaya başlandığını hatırlatan Doç. Dr. Yavuzer, "Daha sonra Biontech aşısı da yapılmaya başlandı. İlk dozu hangi aşıdan olmuşsak ikinci dozda da aynı aşı olunması gerekmektedir. İki doz aynı aşıyı yaptırdıktan sonra üçüncü doz gibi ‘rapel yani tekrar dozu' gündeme gelirse farklı bir aşı ile devam etmesinde sakınca görülmemektedir. Bunu da önümüzdeki günlerde oluşan mutant varyantlara karşı aşıların etkinlik verileri belirleyecektir. Ülkemizde yapılan iki aşı da virüse karşı etkili, sonuç olarak aşı virüsle mücadelede çok önemli" diye konuştu.


 

"Kişinin bağışıklık yanıtına göre aşının etkinlik düzeyi değişebiliyor"

 

Aşıların antikor koruyuculuğu olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yavuzer, "Kişiden kişiye farklı derecede antikor oluşabiliyor. Kişinin bağışıklık yanıtına göre aşının etkinlik düzeyi değişebiliyor. Hastalık tüm insanlarda farklı seyrettiği gibi aşıların etkinliği de kişisel bazda değişebilir. Bazı özel hasta gruplarında ve buna yönelik ilaç kullanan kişilerde antikor oluşmayabiliyor. Aşı ile antikor oluşumu genelde aşının 2. dozundan yaklaşık 2 hafta başlamakta ve üç ay kadar da yüksek seyredebilmektedir. Ancak aynı hastalıkta olduğu gibi tecrübelerimiz ve literatür eşliğinde diyebiliriz ki altıncı aydan sonra hem hastalık hem de aşı sonrası oluşan antikor oranı düşmektedir. Aşı olanlar; antikor oluşma durumunu takip etmek yerine aşıdan sonra mutlaka devamlı tedbirlere uymaya devam etmelidir. Aşıların hastalık olmaya engel olmadığını bilmeliyiz. Aşı sonrası antikor oluşanlarda dahi tekrar hastalık olabileceğini ancak aşıların hastalığın belki bir nezle kadar hafif seyretmesine ve pandeminin kontrol altına alınmasına katkı sağlayacağını unutmamalıyız" açıklamalarında bulundu.

HAMİLELER NE ZAMAN AŞI OLMALI?

Hamilelerin aşı olmasına ilişkin tarihle ilgili olarak TRT Haber'de yayınlanan bir habere göre: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, TRT Haber'de hamilelerin aşılanmasıyla ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.Özellikle riskli durumu olan, tansiyon ve şeker hastalığı bulunan, toplu taşımayı aktif kullanan hamilelerin aşı olmasının önemini vurgulayan Buyru, gebeliğin ilk 3 ayından sonra koronavirüs aşısını öneriyor."Yeni verilerin ışığı altında gebelere özellikle ilk 3 aydan itibaren koronavirüs aşısı yapılmasını öneriyoruz. Riskli bir durum varsa, tansiyon, şeker hastalığı, temas halindeyse, toplu taşıma kullanıyorsa mutlaka öneriyoruz. Hem kendisi hem de bebeğin korunması için tavsiye ediyoruz. Elimizde BioNTech aşısının verileri var. 20 binden daha fazla gebede yapılan aşı sonuçları, düşük riskini artırmıyor. İlk 3 ayda koronavirüs aşısının anne ve bebek açısından bir sakıncası yok. Ancak diğer nedenlere bağlı ilk 3 ayda düşük riski diğer nedenlere bağlı olabilir. İlk 3 ayı atlattıktan sonra aşı yapılabilir."

KAYNAK: İHA.COM.TR - A.A - TRT HABER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.