Biontech aşısının 2. dozunda çıkan yan etkiler neden çok fazla bilim insanları açıkladı

Koronavirüs aşılaması Türkiye'de tüm hızıyla sürüyor ancak İkinci doz Biontech aşısının yan etkileri sosyal medyada en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Bu konu hakkında konuşan uzman isimler bunun doğal bir süreç olduğunu vurguluyor.

Biontech aşısının 2. dozunda çıkan yan etkiler neden çok fazla bilim insanları açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 24 Temmuz 2021 17:06

Türkiye'de de uzun bir süredir uygulanan Biontech aşısının yan etkilerinin Sinovac aşısına karşın çok fazla olması tartışmalara neden oldu. Özellikle aşının ikinci dozundan sonra birinci dozuna göre daha şiddetli bir şekilde meydana gelen kol ağrısının oluşması ve devamında yorgunluğun baş göstermesi aynı zaman da kas ağrısı gibi şikayetler endişelere yol açtı.

Bu konu hakkında uzman isimlerin görüşleri merak ediliyor.. 

Konuyla ilgili olarak Haberglobal'den Gamze Bal'a konuşan Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, "mRNA aşıları bağışıklık sistemini güçlü bir şekilde uyarır. Bu yüzden geçmişten bu yana bu tip aşılarda yan etkiler daha fazla olur. İkinci dozdan sonra bağışıklık sistemi daha fazla reaksiyon gösterdiği için yan etkisi daha fazla hissediliyor" dedi. Ancak Prof. Dr. Balık, çok daha önemli bulduğu bir konuya dikkat çekerek uyarıyor: "Halihazırda ikinci doz aşı sırası geldiği halde aşılanmayanların sayısı 5 milyonu geçti. Tek doz aşının Delta varyantına karşı koruyuculuğu son derece düşük. Delta varyantının yayılmasını engellemenin tek yolu çift doz aşı olmak. Biontech'in iki dozunu olan insanlarda Delta varyantı kaynaklı ölüm ve ağır enfeksiyon görülmüyor." açıklamasında bulundu... 


Uyarılarına devam eden Prof. Dr. İsmail Balık, mRNA aşıları da dahil hiçbir aşının tolere edilmeyecek bir yan etkisi olmadığını, bu aşıların katlanabilirliğinin çok iyi araştırıldığını dile getirdi.. 

Kaynak:  HaberGlobal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.