Bir bakışta pirinç bozuk mu sahte mi hemen anlayabilirsiniz Tek yapmanız gereken...

Bir bakışta pirinç bozuk mu sahte mi hemen anlayabilirsiniz Tek yapmanız gereken...

Dolandırıcılar ne yapacaklarını şaşırdı. Temel tüketim maddelerinden biri olan pirincin de sahtesini yapan dolandırıcılar yok artık dedirtti. Neyse ki anlamak için bir yol var. Bu yöntemleri deneyin, sahte pirinci ayırt edin.

Pirinç, dünya üzerinde en fazla tüketilen gıda maddelerinden biri. Fazlaca alıcısı olan ve her kültürde yemeği yapılan pirincin sahtesi bile mevcut. Hatta çok korkunç bir gerçeği barındıran bu sahte pirinçler sağlığa o kadar zararlı ki...

Daha önce antep fıstığı yerine bezelye, hindistan cevizi yerine rengi ağartılmış havuç kullanıldığını duyduk ama plastikten pirinci ilk kez duyduk. Zaten pet şişelerdeki sulardan sürekli vücudumuza mikro plastik alıyoruz, şimdi de sahte gıdalara karıştırarak daha da büyük plastikleri vücudumuza sokmaya çalışıyorlar.

Plastik torba yemiş kadar...

Sahte pirinç o kadar tehlikeli ki, üç tabak yediğinizde bir küçük plastik torbayı vücudunuza sokmuş oluyorsunuz. Fiyatı görece uygun olsa da sahte olan pirinç sadece bu kriter ile anlaşılamıyor. Sahte pirinci anlamak için ise yapabileceğiniz pek çok şey var.

Suya atın

İlk olarak bir yemek kaşığı pirinci bir bardak suya dökün. Pirinçler dibe çökerse bildiğimiz pirinç olduklarından emin olabilirsiniz. Ancak pirinçlerden yukarıda kalanlar varsa kesinlikle çöpe atın, çünkü yüzenlerin arasında plastiklerin olma ihtimali çok yüksek.

Ateşe verin

Bu yöntem tatmin etmezse başka bir yol daha var. Sahte pirinci anlamak için pirinci ateşe vermeyi deneyin. Evi yakmamaya özen gösterin. Yani gerekli önlemleri alarak aldığınız bir kısım pirince ateş yaklaştırın. Birden alev alırsa geçmiş olsun, dolandırıcılardan pirinç almışsınız demektir.

Küf testi...

Bir de küf testi yapabilirsiniz. Herhalde sahte pirinci anlamak için en uygun yol da bu yol. Sahte olan bir şey bildiğiniz gibi küf tutmaz. Bu nedenle vaktiniz varsa biraz pirinç alın ve bir kaba koyun. hava geçirmeyen kabı kapatın ve bir kaç gün bekleyin. Küflenmişse pirinçtir, küflenmemişse kesinlikle plastiktir.

İlgili Haberler