• BIST 93.856
  • Altın 209,525
  • Dolar 5,3378
  • Euro 6,0887
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 17 °C

Bir çok Devlet Hollanda'nın kararına tepkili

Bir çok Devlet Hollanda'nın kararına tepkili
Bazı Irak, Mısır ve Moritanyalı siyasi ve uzmanlar Hollanda'nın Türk bakanlara yönelik engellemelerine ilişkin tepki gösterdi

KAHİRE/BAĞDAT/KATAR

Eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi, Hollanda'nın Türk bakanlara yönelik engellemelerinin totaliter rejimlerin davranışı olduğunu belirtti.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Haşimi, "Türk hükümetinin anayasal değişiklikleri halka anlatma amacıyla yürüttüğü çalışmalar demokratiktir. Bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan baskılar ise ancak totaliter rejimlerin davranışlarıyla açıklanabilir." ifadesini kullandı.

Yapılacak anayasal düzenlemelerin Türkiye'yi daha güçlü ve istikrarlı hale getireceğini belirten Haşimi, bu sebeple rekabetin de büyük olacağını ve Avrupa ülkelerinin liberal değerleri terk etme pahasına da olsa anayasal düzenlemeleri engellemeye çalıştığını dile getirdi.

"Avrupa Türkiye'nin o eski ülke olmadığını anlamalı"

Iraklı uzman ve analist İyad Ed-Dıleymi ise Hollanda'nın tavrıyla, Batı'nın demokrasi ve halkın iradesine saygı iddialarının sahteliğinin ortaya çıktığını kaydetti.

Türkiye'deki anayasal düzenlemelerin bir iç mesele olduğunu ve Batı'nın, terör listesine alınanlar dahil olmak üzere Türkiye'deki muhalif haraketleri destekleyip bakanların Avrupa'da kendi vatandaşlarıyla bir araya gelmesine engel olarak "çelişkiler" batağına saplandığına işaret eden Dıleymi, şu ifadeleri kullandı:

"Hollanda'nın davranışı Hollanda'nın değil, Avrupa'nın Türkiye'de yapılması beklenen anayasal düzenlemelerin yapısından korkmasından kaynaklanıyor. Avrupalılar, bu düzenlemelerin cumhurbaşkanının yetkisini artıracağını ve bunun da Avrupa'nın çıkarları için tehdit oluşturacağını düşünüyor, bu nedenle de tekere çomak sokmaya çalışıyorlar."

Dıleymi, Hollanda başta olmak üzere Avrupa'nın bu sorumsuz davranışlarla anayasal düzenlemelerin lehine büyük bir hizmet gerçekleştirdiğini aktardı. Avrupa ülkelerine seslenen Dıleymi, "Türk treninin yenilik ve kalkınma yolunda harekete geçtiğini, Türkiye'nin Avrupa'ya yetişmeye çalışan o eski ülke olmadığını anlamaları gerekiyor." dedi.

"Hollanda ile yaşanan diplomatik krizde Türkiye'nin yanındayız"

Mısır'da Devrimin Yarını Partisi Lideri ve eski cumhurbaşkanı adayı Eymen Nur da "Hollanda'nın kabul edilemez bu davranışı, Batı ile ABD'yi kasıp kavuran siyasi ve entelektüel radikalizmi gösteriyor ve genel olarak Müslümanlara özelde ise Araplara yönelik nefreti ortaya koyuyor." dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'da gördüğü insanlık dışı muamele karşısında Türkiye'nin tutumunu desteklediklerini vurgulayan Nur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun uçağının iniş iznini iptal etmesiyle ilgili "Bundan sonra senin uçakların bakalım Türkiye'ye nasıl gelecek?" yönündeki sözleriyle ortaya koyduğu tavrı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Nur, Erdoğan'ın tavrını "Her alanda saygın ve onurlu duruş sergileyen bir adamdan beklenecek tavır" olarak nitelendirdi.

Nur, Hollanda gibi demokrasi ve özgürlüklere destek verdiği iddiasında bulunan bir ülkenin bu tür davranış sergilemesini esefle karşıladıklarını kaydetti.

Moritanyalı siyasiler ve uzmanlardan Hollanda'nın skandal tavrına eleştiri

Moritanya'daki 14 siyasi partiyi çatısı altında toplayan Ulusal Demokratik ve Birlik Forumu yöneticilerinden Ec Veled Eddi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda'nın skandal tutumunu, "Türkiye'nin kalkınmasının önüne geçmek için yapılan tuhaf bir engelleme" olarak nitelendirdi.

Eddi, tansiyonu yükselten bu tavrın aynı zamanda bazı Avrupa ülkelerinin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'da kalkıştığı darbe girişimini desteklediğinin apaçık bir delili olduğunu söyledi.

Demokratik olduğunu iddia eden bir ülkenin, bu şekilde davranmasının "delilik" olduğunu kaydeden Eddi, "Avrupa, demokrasisinin gerçek olmadığını, Türkiye ise mücadelesini ve değerlerini koruma gücünü ispatladı." ifadesini kullandı.

Moritanya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde araştırmacı Muhtar Veled Nafi ise Türkiye'nin bu krizden güçlü bir şekilde çıkacağını vurguladı.

Hollanda'nın Türk bakanlara yönelik tavrı ile uluslararası hukuku ve anlaşmaları çiğnediğini belirten Nafi, Türkiye'nin ilerleyişinin, bazı Avrupa ülkelerinde endişeye neden olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

Muhalif partileri çatısı altında toplayan Demokratik Muhalefet Partileri Kurumu lideri Hasan Veled Muhammed de Batı'nın kinci ve saldırgan tutumuna karşı Türkiye ile dayanışma içerisinde olduklarını belirterek "Hollanda'nın skandal tutumu, Avrupa'nın çirkin yüzünü ve Batı'nın sahte demokrasisini ortaya çıkardı. Batı, Türkiye'den korkuyor. Çünkü ekonomisi kalkınan ve kararlarında bağımsız bir ülke istemiyor." dedi.

Arap aktivistlerden "Türkiye'ye destek" hashtagı

Bir grup Arap aktivistin, Hollanda'nın Türk bakanlara yönelik skandal tavrına karşı Türkiye'ye destek olmak amacıyla Twitter'da "#Türkiye ile dayanışan Arap" başlıklı bir hashtag açtığı bildirildi.

"Hashtag" özellikle Körfez ülkeleri tarafından yoğun ilgi gördü. Katar'da iktidar ailesinin şeyhlerinden biri olan Faysal bin Casim Al Sani, "#Türkiye ile dayanışan Arap" hashtag'ı üzerinden Twitter'da yaptığı açıklamada, "Ben Avrupa'nın barbarlığına karşı Türkiye ile dayanışma içinde olan bir Arap'ım. Türk halkı kendi rejimini seçme ve dünyadan da seçimlerine saygı duyulmasını bekleme hakkına sahiptir. Türkiye'nin geleceğinden çok umutluyum." ifadelerini kullandı.

Eski Bahreynli milletvekili Halid Ebu Ammar ise "Türkiye'yi İslam düşmanı Avrupa'nın kucağına atmak amacıyla gerçekleştirilen ancak Allah'ın izniyle başarısız olacak bu saldırıya karşı Türkiye ile dayanışma içindeyim." ifadelerine yer verdi.

Hashtag'a destek verenlerden Suudi Arabistanlı Abdullah el-Gamidi, "Haçlı saldırısına karşı Türkiye'nin yanındayız.", Kuveytli Abdullah el-Bilaci, "Türk halkı kimsenin baskısı altında kalmadan kendi geleceğini belirleme hakkına sahiptir. Bizim de üzerimize düşen '11 Eylül' yasa tasarısında bize destek olan Türkiye'ye destek olmaktır.", Suudi Arabistanlı Ahmed el-Yahya, "Siyasi, ekonomik ve medeniyet açısından başarılı Müslüman ülke Türkiye, Avrupalıların boğazındaki düğüm oldu. Bu nedenle her vesileyle onunla savaşıyorlar." ifadeleriyle tavırlarını ortaya koydu.

Muhabir: Gülşen Topçu-Fikri Abidin-Zeynep Tüfekçi

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler:
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim