Bir hayaldi bilim insanları sonunda buldu işte yaşlanmayı durduran gen tedavisi

Bir hayaldi bilim insanları sonunda buldu işte yaşlanmayı durduran gen tedavisi

Çinli Bilim insanları taradıkları binlerce genin arasından tespit ettikleri genlerle yaşlanmanın etkilerini azaltabilmenin yolunu bulduklarını ifade ediyorlar.

Çin'in başkenti Pekin'de insanların yıllardır beklediği bir çalışma yapıldı. Fareler üzerinde deney çalışmaları tamamlanan gen tedavisinin insanlar üzerinde de kullanılabileceğini belirten bilim insanları, yaşlanmayı tarihin tozlu raflarına göndermeye hazırlanıyor..

Yaşlanmanın Etkilerini Tersine Çevirebiliyor

Pekin'de bilim insanları bir süredir yaşlanmanın etkilerini tersine çevirebilecek ve yaşam süresini uzatabilecek bir buluşa imza atmaya hazırlanıyor. Bu çalışmanın, henüz maymunlar üzerindeki çalışmaları tamamlanmış olsa da bilim insanları kendinden çok emin; insanlar üzerinde de denenebilir diyor.

Geçtiğimiz dönemde bir tıp dergisinde yayımlanan makalede; bilim insanlarının, hücresel yaşlanmayı sağlayan kat7 adlı bir geni etkisiz hale getirmesinden bahsediliyor. Bu genin etkisiz hale getirilmesi demek ortalama insan ömrünün uzaması demektir.

Araştırmalar bir süredir Çin Bilim Akademisi'nde yürütülüyor. Zooloji Enstitüsü'nden yaşlanma ve rejeneratif tıp uzmanı Profesör Qu Jing, geliştirdikleri bu yöntemleri fareler üzerinde denediklerinde 6- 8 ay arasında farelerin gençleştiğini ve ömürlerinin %25 uzadığını fark ettiklerini ifade ediyor.

Yaşlanmayı Etkileyen 100 Gen

Çin Bilim Akademisi biyologları tarafından yürütülen çalışmada, hücresel yaşlanmayı tanımlamak için binlerce geni taradıklarını ve bunlardan 100 tanesinin yaşlılık üzerinde etkili olduğunu tespit ettiklerini söylüyorlar. O 100 gen içerisinde de "Kat7" isimli bir genin yaşlanma üzerinde en çok etkiye sahip olan gen olduğunu tespit ettiklerini ifade ediyorlar.

Sonunda yaşlanmayı küçük bir oranda da olsa geciktirmenin yolunu bulabildiklerini ifade eden Profesör Qu Jing, bunu primatların üzerinde yakın bir zamanda denemeye başlayabiliriz ancak bunun için büyük bir bütçeye ihtiyacımız var dedi.