Bir Kaç Damla Bebek Yağından Saçınıza Sürerseniz Bu 5 Saç Probleminden Kurtulabilirsiniz

İçimiz rahat bir şekilde güvenerek bebeklerimiz için alıp kullandığımız bebek yağının yetişkinler içinde faydası saymakla bitmez. Güçlü bir nemlendirici olarak ya da masaj yağı olarak vücudumuza uygulayabiliriz. Gelin bir de saça etkisine bakalım...

Bir Kaç Damla Bebek Yağından Saçınıza Sürerseniz Bu 5 Saç Probleminden Kurtulabilirsiniz
Yayınlanma Tarihi : 27 Aralık 2020 07:00

Bebek yağının ne kadar güvenli olduğunu herkes bilir. Sonuçta bebekler için yapılmıştır. Bebek yağı, yetişkinler için de ideal bir bakım ürünü olarak öne çıkar. Saç ve cilt bakımında yer edinen bu özel yağ, diğer bakım ve kozmetik ürünlerine oranla daha uygun fiyatlı olmasıyla da popülerdir. Saçların genel görünümünü iyileştiren ve harika bir şekilde bakım sunan bebek yağı, daha pek açıdan saçlara fayda sağlar. Bu yazıda, bebek yağının saçlara faydası hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Saçınızı Nemlendirir

Araştırmalar, bebek yağının nemi hapsedebileceğini gösteriyor. Yağ buharlaşmaz ve nem kaybını önlemek için bir bariyer görevi görür. Bebek yağı her bir kütikülü kapatarak kafa derisini nemlendirir. Özellikle, aşırı fönleme ve saç şekillendirme yapan biriyseniz bebek yağı ile saçlarınızı besleyebilirsiniz.

Saç Derisi Sorunlarını Giderir

Sağlıklı bir saç derisi, sağlıklı saçları da beraberinde getirir. Sonuçta, saç derisi saçınızın uzadığı temeldir. Öte yandan, kuru, pul pul dökülen bir kafa derisi endişe kaynağıdır. Esasen kepek ve diğer saç bakımı sorunlarının başlangıcına zemin hazırlar. Üstelik kuru bir saç derisi saç büyümesini yavaşlatabilir ve saç köklerinize zarar verebilir. Bebek yağının saçlara faydası arasında sayılan bir diğer konu da saç derisi sağlığına iyi gelmesidir. Saçınızı yıkamadan önce saç derinize birkaç damla nemlendirici bebek yağı sürün. Bu uygulama, kuruluğu ve ölü hücrelerin çoğunu ortadan kaldırabilir.

Saçlarınızı Korur

Saçınız düzenli olarak güneşe, kirliliğe veya yüzme havuzu kimyasallarına maruz kalırsa, bebek yağı mükemmel bir saç koruyucusu görevi görebilir. Siz de saç sağlığınızı desteklemek, çevresel kirleticilerin oluşturduğu hasarı en aza indirmek için bebek yağından yararlanabilirsiniz.

Saçınızı Pürüzsüzleştirir

Bebek yağının saçlara faydası söz konusu ise pürüzsüzlük sunmasından da bahsetmemiz gerek. Bebek yağı saç kütikülünüzü kapatmaya yardımcı olabilir. Yeni yıkanmış saçlara 2-3 damla bebek yağı eklemek, saçınızı daha pürüzsüz hale getirebilir. Bu da saçlarınızı fön işlemi veya diğer ısıyla şekillendirme uygulamalarına karşı doğal olarak korur. Aslında, kimyasal bazlı bir saç serumu kullanmak yerine, bebek yağını duş sonrası saç serumu olarak tercih edebilirsiniz. 

Saçınızı Güçlendirir

Saçları güçlendirmesi de bebek yağının saçlara faydası arasındadır. Saçınızın alt tabakalarında oluşan küçük delikler, saçın uzamasını durdurabilir ve kırılma olasılığını artırabilir. Bu özellik aynı zamanda saçınızı gözenekli hale getirir ve bol su emilimine neden olur. Güçsüz saç, kırılgan, zayıf ve hasarlı bir görünüm oluşturur. Şampuanlama yapmadan evvel biraz bebek yağı kullanırsanız, saçlarınızın güçlenmesine destek olursunuz.

Bu yağ türü, diğer yağlardan farklıdır. Mineral yağlar saç teline nüfuz edemez ve saçtaki proteini tutmada daha az etkilidir. Ancak çok emici olmadığı için bebek yağı, saçınızı iyi bir şekilde güçlendirir. Bebek yağının yapısal özellikleri, kırılmayı önleyebilir, saçın doğal olarak açılmasını sağlayabilir ve elektriklenmeyi azaltabilir.