Bir tutam kadar 7 gün boyunca kaynatılıp içilirse şıp diye o sorunu kesiyor

Bir tutam kadar 7 gün boyunca kaynatılıp içilirse şıp diye o sorunu kesiyor

Bir çok kaynakta faydalarından söz ediliyor. Ekşi tadıyla salataların ve yemeklerin vazgeçilmezi olan sumağın beden sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır.

Sumak Ekşi tada sahip harika bir baharat. Limonun olmadığı zamanlarda başka  bir seçenek olarak kullanılan bu mucize yiyecek limon gibi antioksidan içeriğe sahiptir. Ayrıca uzmanların  araştırmalarında ortaya çıkan bilgilere göre sumak üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

Peki sumağın başka faydaları yok mu? Elbette var..

İnsülin oranını dengeleyen bu mucize baharat bu faydası sayesinde diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının kullanması gereken yiyecekler arasındadır.

Antioksidan etkisi nedeniyle üst solunum yolu rahatsızlıklarında ve aniden oluşan yüksek ateşi düşürerek faydalı etkiler sağlar.

Haftada bir bardak tüketilen sumak suyu deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin çoğalmasını sağlar. Bitkinlik stres ve bunalım gibi rahatsızlıkları önler.

Sumak kaynatıp bir bardak içerseniz mideniz rahatlar bağırsaklarınız temizlenir ve sindirim sisteminiz düzelir. 

Bir bardak içilen sumak suyunun hazımsızlığı giderdiği söylenir. İştahsızlık problemi yaşayan kişilere ayda bir içirmek faydalıdır. 

Sumak Çayı Nasıl yapılır? Herkesin merak ettiği tarifi şimdi sizlerle paylaşalım: 

 Bir çay bardağına 1 tatlı kaşığı öğütülmüş veya tane sumak (mümkünse taze sumak) koyup üzerine kaynar su dökülür ve 5 dakika demlemeye bırakılır.

1-2 damla kekik yağı da 5 dakikalık demleme sonunda ilave edilip tüketilebilir; zira sumakla beraber oldukça faydalıdır.

Bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin..