Birçok Kişi Bu Konu Hakkında Bilgi Sahibi Değil! İşte T.C. Kimlik Numarasındaki O Büyük Sır

Yeni nesil nüfus cüzdanının yeri geçebilecek çipli kimlik kartlarının dağıtımına adeta tüm hızıyla devam edilirken, T.C. kimlik numarası olarak bilinen numara büyük bir gizem taşıyor.

Birçok Kişi Bu Konu Hakkında Bilgi Sahibi Değil! İşte T.C. Kimlik Numarasındaki O Büyük Sır
Yayınlanma Tarihi : 06 Aralık 2020 01:24

Yeni nesil nüfus cüzdanı yerine geçebilecek çipli kimlik kartlarının dağıtımı tüm hızıyla devam ediyor. T.C. Kimlik Numarası diye adlandırdığımız numara aslında altında çok büyük bir gizemi barındırıyor.

Çok fazla kişisel veriyi bünyesinde taşıyan yeni çipli kimlik kartlarında bunların dışında büyük bir sır daha var. T.C. Kimlik Numarası aslında birçok bilgiyi ortaya koyuyor.

İşte kimlik kartlarındaki merak edilen o büyük sır:

Bu Sırrı Birçok Kişi Bilmiyor!


Kullanılacak olan yeni kimlik kartları hız kesmeden vatandaşlara dağıtılmaya devam ediyor. Peki bu kartların özellikleri hakkında gerçekten ne kadar bilgi sahibisiniz? T.C. kimlik numaranızın birçok vatandaşın hakkında hiçbir bilgi bilmediği gizli bir özelliği bulunmakta.

Fakat T.C. Kimlik Numarası diye bilinen bu numaralar aslında oldukça gizli bir özelliği de bulunmaktadır. T.C. Kimlik Numarası, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen sadece 11 rakamdan oluşan kişiye özgü bir sayıdır.

Üzerindeki basit bir pariteyle de hata bulma özelliğini barındırıyor. Kimlik numarasının İlk 10 rakamın toplamından elde edilen sayının birler basamağı, 11. rakamı bulmanıza yardımcı oluyor.

Aynı zamanda; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamından elde edilen sonucun 7 katı ile 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamından elde edilen sayının 9 katının toplamının birler basamağı kimlik numaranızın 10. rakamı; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamından elde edilen sayının 8 katının birler basamağı 11. rakamı veriyor.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.