Birlikte Tüketilirse Bu yiyecekler hastalık saçıyor iddiası herkes şaşırdı

Birlikte Tüketilirse Bu yiyecekler hastalık saçıyor iddiası herkes şaşırdı

Birlikte tüketilmesi halinde bu gıdalar zehre bile dönüşebilmekte. Bu gıdalar ne kadar faydalı olursa olsun, bir arada tüketildiklerinde mideden başlayarak çeşitli rahatsızlıklara bile neden olabiliyorlar. İşte o gıdalar...

Bu gıdaları bir arada tüketmek zehirlenmeden hastalıklara kadar yol açabiliyor. Beraber tüketildiğinde zehirli olabilecek gıdaların başında ise yoğurt geliyor.

Yoğurt ile asit bir arada olmamalı

Yoğurt bilindiği üzere aslında herhangi bir zehirlenme şüphesi sonrasında tüketilmesi gereken bir gıda. Ancak bazı durumlarda yoğurt zehrin ta kendisine de dönüşebiliyor. Örneğin balık gibi gıdaların yanında bilindiği üzere yoğurt yenmemeli. Diğer yandan yoğurt, bazı gıdalarla tüketildiğinde sindirimi engellenebiliyor Sirke ya da limon gibi asitli gıdalar yoğurttan çok daha hızlı bir şekilde sindirildiği için bu gıdaları yoğurda karıştırıp yemek büyük bir hata olacaktır. hatta meyveli yoğurt da ne kadar lezzetli olursa olsun aslında meyve asidi mideye zarar veriyor. Tere, peynir, tavuk ve turp gibi gıdalar da yoğurt ile tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor.

Turşu ve sirkeli salatalar...

Sirkeli salatalar da bilindiği üzere çok faydalı. Sirke sağlıklı içeriği sayesinde vücudun resmen ihtiyacı olan her şeyi karşılıyor. Ancak önerilenlere göre pirinç pilavı yanında sirke ya da sirkeli salata ya da sirkeli turşu gibi gıdaların tüketilmemesi gerekmekte.

Protein içerikli besinleri de bir arada tüketmek sakınca oluşturmaktadır. Mesela sütle balık ya da peynir ya da yumurta ya da yoğurt bir arada tüketilmemeli. Zaten birlikte tüketilmek istendiğinde mideyi bile bulandıracaklardır.

Balık çok kolay zehirliyor

En büyük tehlikeyi taşıyan gıda ise kesinlikle balık. Bayat olması halinde çok kötü bir zehirlenmeye yol açabilen balık yanında sütlü ya da şerbetli tatlılar tüketilmemeli. Süt ürünleri içeriğinden herhangi bir şey gün içerisinde tüketilmese daha sağlıklı ve garanti olacaktır. Balığın ağır bir gıda olması da şerbetle yapılan ağır tatlıların tüketimini zaten isteksizleştirir.

Helva balıktan sonra yenmeli

Ancak balık yedikten sonra helva yemek gereklidir. Ancak bu helva un helvası ya da irmik helvası değil tahin helvası olmalıdır. Çünkü tahin, denizlerden gelen ve ağır metaller bulunduran balıklardan gelecek metalleri sıfırlar. Diğer yandan tahin sayesinde vücuttaki fosfor oranı dengeye girer ve mide asidi de normal seviyelerine iner.