• BIST 97.731
  • Altın 279,049
  • Dolar 5,8150
  • Euro 6,4927
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 23 °C

Bitlis’te Yoğun Görülen Ceviz Hastalığı İle Mücadele Çalışması

Bitlis’te Yoğun Görülen Ceviz Hastalığı İle Mücadele Çalışması
Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde her yıl yoğun olarak görülen ceviz antraknoz hastalığına karşı bu yıl ilaçlama programı düzenleniyor.

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde her yıl yoğun olarak görülen ceviz antraknoz hastalığına karşı bu yıl ilaçlama programı düzenleniyor.

İlçenin Cevizli Mahallesi'ndeki ceviz bahçesinde uygulanan ilaçlama çalışmalarını yerinde inceleyen Adilcevaz Kaymakamı Arif Karaman ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fatih Asak, çalışmaları yerinde kontrol ettiler. Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatih Asak, ilçe genelinde ceviz ağaçlarında görülen antraknoz hastalığı ile mücadele çalışmaları başlattıklarını ifade ederek, "Adilcevaz'da ceviz yetiştiriciliği konusunda çok önemli bir yere sahiptir. İlçemizde son dönemlerde meydana gelen ceviz antraknozu hastalığı, ceviz ağaçlarının yaprakçık, meyve, genç sürgün ve saplarında görülmekte, hastalıkla birlikte ağaçlarda erken yaprak dökümü başlıyor ve meyvelerde kalite düşmekte, çürümeler gözlenmektedir. Dolayısı ile albenisi düştüğünden, pazarlamada üreticilerimiz sıkıntılar yaşamaktadır. Hâlihazırdaki hastalıklı alanlarımızdan sağlıklı meyve alabilmek için mutlaka ilaçlama yapmalıyız. Bu yıl ve sonraki yıllarda yapacağımız ilaçlama çalışmaları ile önümüzdeki yıllarda antraknozdan kaynaklanan ürün kaybının önüne geçmeyi hedeflemekteyiz. Bizler bu çalışmaları yaparken üreticilerimizden de hastalıkla ilgili duyarlı olmaları, gerek kültürel ve gerek kimyasal mücadele için il/ilçe müdürlüklerimiz ile iletişim halinde olmaları gerekmektedir. Ayrıca 2018 yılında uygulamayı düşündüğümüz ceviz ağaçlarından verim alamayan çiftçilerin, ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğüne başvurmaları ile yapılacak tespitler sonucu söz konusu ağaçlara aşılama yolu ile verimli hale gelmeleri sağlanacak, gerek üreticimiz ve gerek ülkemiz adına üretimi artıracak faaliyetlere girişilmiş olunacaktır" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim