BM İklim Konferansı'nda anlaşma sağlandı mı?

BM İklim Konferansı'nda anlaşma sağlandı mı?

Fransa'nın başkenti Paris'te yaklaşık 200'e yakın ülkenin katılımıyla iki haftadır devam eden iklim konferansında, taslak sonuç bildirisi üzerinde uzlaşma sağlandığı açıklandı.

BBC Türkçe - Görüşmelere başkanlık eden Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, taslağın küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulmasını öngördüğünü söyledi. Fabius'un adil ve yasal olarak bağlayıcı olacağını söylediği taslak bakanların onayına sunulacak.

Laurent Fabius, "Kapsamlı ve dengeli bir anlaşma oldu. Anlaşma yaşamsal önemdeki, sıcaklık artışının iki derecenin altında olmasını ve bir-buçuk dereceyle sınırlandırılması için de çaba harcanması hedefini teyit ediyor" dedi.

Anlaşma, görüşmelerin tamamlanması planlanan zamandan 16 saat sonra geldi. Laurent Fabius, daha önce kapsamlı bir anlaşma için "koşulların hiç bu kadar iyi olmadığını" söylemişti.

Paris'te bulunan BBC Çevre muhabiri Matt McGrath tarafların birçok konuda ilerleme kaydettiklerini, ancak anlaşma metninde uzun vadede karbon salımlarının azaltılması konusunda kullanılan dilin, bu hedefin önemli ölçüde sulandırıldığı eleştirilerine neden olduğunu aktarıyor. 

Zenginlikleri ve kalkınma seviyelerine bağlı olarak farklı ülkelerin farklı taleplerde bulunması görüşmeleri zora soktu.

Uzmanlar, şeffaflık açısından zengin ülkelerin bu anlaşma çervesinde taraf ülkelerin taahhütlerinin ölçümü, rapor edilmesi ve doğrulanması süreçlerinde tek bir sistemin olması taleplerinin de anlaşmayı zorlaştırdığını vurguluyor.

ABD, Çin'in taahhütleri konusunda bir tür denetime tabi olmasında ısrar ediyor. Çin ve Hindistan böyle bir denetim mekanizmasına karşı çıkıyor.