Bollaşmış Kazakları Düzeltme Yolları. Bollaştı diye hemen çöpe atmayın. Çözümü buymuş

Kış geldiğinde üşümemek için en çok tercih edilen giysiler sıcak tutan yün kazaklardır. Atkı, kazak, şapka tarzı ürünler sıcak tutarken aynı zamanda rengârenk modelleri ile de şık ve güzel durmanızı sağlar.

Bollaşmış Kazakları Düzeltme Yolları. Bollaştı diye hemen çöpe atmayın. Çözümü buymuş
Yayınlanma Tarihi : 10 Aralık 2020 04:46

Bu tarz şık tasarımlı kazaklar kışın en çok tercih edilen ürünler olmakla beraber uzun ömürlüdür.

Aldığınız bir yün kazağı senelerce giymek mümkün. Ancak yapısı ve dokusu bozulmadan bir kazağı yıllarca giyebilmek zor olabilir. Yün kazaklar hem ince ve yumuşak hem de ipeksi bir dokuya sahiptirler. Bu nedenle bu kazakların bakımı ve yıkaması da dikkatli olmalıdır. Aksi durumda bollaşmış kazakları düzeltmekle uğraşmanız gerekebilir. Sünen ve bollaşan kazakları düzeltme yollarını arıyorsanız, işte bollaşan kazakları düzeltme yolları…

Kazakların Bollaşması Nasıl Önlenir?

1- Noktayı Temizleyin

Yün kazaklar yıkanırken yapılan en büyük hata, leke oluşan kazakları hemen makinede yıkamaktır. Oysaki makineye atmadan sadece oluşan leke bölgesine temizlik uygulayarak, kazağın ömrü uzatılabilir. Kazaklar diğer giysi türlerine göre çok daha hassastır. Bu yüzde bollaşmaması için çok sık yıkanmamalıdır. Ayrıca yıkanırken suyun sıcaklık derecesi ve özelliği de önem arz eder. Kireçli su ile yıkanan kazaklar da yıpranma görülür. Suyun sıcaklık derecesi de çok yüksek olmamalıdır. Aşırı sıcak su kazağın çekmesine neden olur.

 

2- Elinizle Yıkayın

Yün kazakların ömrünü uzatmak için en çok kullanılan teknik elde yıkamadır. Kazağın ters yüzü çevrilmeli ve yıkarken de soğuk su kullanılmalıdır. Elde yıkama deterjanları tercih etmelisiniz. Eğer yoksa saç şampuanları da kazak yıkamaya uygun ürünlerdir. Kazağın tüm deterjandan arındığından emin olduktan sonra, kurumaya bırakın.

3- Kazağı Yıkadıktan Sonra Sıkmayın

Kıyafetler elde yıkandıktan sonra mutlaka sıkılır. Ama kazaklar yapı olarak bu işleme uygun değillerdir. Hassas yapıda olan kazakları yıkadıktan sonra sıkarsanız bollaşır ve sünerler. Bunu önlemek için, kazağı elde yıkadıktan sonra sıkmadan bir havlu üzerine serin. Sonrasında suyunun çekmesi adına havluyu kazağa sarın. Biraz suyu çekildikten sonra ise kuru bir havluyla yeniden sarıp kurumaya bırakabilirsiniz.

4- Kazağı Asmayın

Yün kazakları yıkadıktan sonra asmak bollaşıp sündürür. Bu sebeple kazakları sık sık yıkamamak ve yıkadıktan sonra da asarak kurutmamak gereklidir. Kurutma makinesinde kurutmak da sağlıklı sonuç vermez. Kurutma makineleri kazağın yumuşak dokusunu yok edecektir. Bu yüzden kazağı asmak yerine kuru bir havlu üzerine serme yöntemi ile kurutun.

5- Ütü Yöntemi

Yün kazakları doğru teknikle ütülememek sünmesine sebep olur. Bu yüzden bu ürünleri ütülerken dikkatli olunmalıdır. Ütü ayarı orta derecede ve orta ısıda olmalı ve kazak tersine çevrilip yavaş yavaş ütülenmelidir. Çok bastırılmadığı ve ayarı yükseltilmediği sürece kazağın formunu bozmadan ütülemeniz mümkün olacaktır.

 

6- Saklama

Yün kazaklar askıda saklanmamalıdır. Yaz aylarında askıya takılıp saklanan kazaklar sünecek ve bollaşacaktır. Bu nedenle kazakları katlayıp kaldırmak doğru bir saklama tekniğidir.

Bollaşmış Kazakları Düzeltme Yolları

Yün kazakların diğer giysilere göre çok farklı bir yapısı vardır. İnsan vücuduna göre şekil alabilir ve kırışma derdi yoktur. Ancak güzellikleri olan bu giysi türünün bir kötü özelliği de vardır. Çok çabuk yumuşar, bollaşır ve yapısı bozulur. Bu bollaşmış kazakları düzeltmek için birkaç yöntem vardır.

 

1- Sıcak Su Yöntemi

Sıcak su ile kazakları yıkamak küçülmesine ve toplanmasına sebep olur demiştik. Sünmüş ve bollaşmış kazakların yapısını düzeltmek için yüksek ısıda yıkama işe yarayabilir. Ancak bu noktada suyun derecesi çok önemlidir. Çok yüksek derecede yıkanırsa küçülecek ve işinize yaramayacaktır. Bollaşan kazakları düzeltmek için suyun derecesini 60a ayarlamalı o şeklide yıkamalısınız. Yıkama işlemi bittikten sonra asmak yerine yere kuru havlu serip, kazağı kurumaya bırakmalısınız.

 

2- Sirkeli Su

Bollaşan kazakları düzeltmek için kazağı bir süre sirkeli suda bekletin. Sirkeli suda bekleyen kazağı sonrasında asmadan bir havlu üzerinde kurumaya bırakın. Kazağınız eski forumuna dönecektir.

3- Daraltma Yöntemi

Kazağınız bollaştıysa, henüz bollaşmamış bir kazağın alt kısmına yerleştirin. Bir sabun ile kazağın kenarlarını işaretleyin. İşlemin kolaylaşması için sabun ile geçtiğiniz işaretli bölgeyi iğneleyin. Sonra işaretli bölgeyi iğne ile teğel geçin. Bu işlemleri yaparken hata vermemek için mezuradan yardım alabilirsiniz. Sonra da teğellediğiniz yerleri dikiş makinesi ile dikin. Kazağı düz yüzüne çevirdiğinizde eski haline döndüğünü göreceksiniz. Ben yapamam diyorsanız bir terziye götürebilirsiniz.

4- Lastik

Bollaşmış kazağın alt kısımlarına lastik geçirin. Bu yöntem hem kazağın daha fazla sünmesine engel olur hem de kazağın toparlanmasını sağlar.

Bollaşmış kazakları düzeltme yollarını aramadan önce, kazağınıza güzel bakmanız önemlidir. Olmuş bir şeyi düzeltmek, olmadan önce engellemekten çok daha zordur.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!