Borcu olanlara devletten uyarı geldi son gün Salı mutlaka ödemenizi yapmalısınız!

Borcu olanlara devletten uyarı geldi son gün Salı mutlaka ödemenizi yapmalısınız!

Borcu olan vatandaşları yakından ilgilendiren uyarı. Son tarih 27 Ekim olarak açıklandı! Mağdur olmamak için uyarıyı dikkate almalısınız..

Bilindiği gibi pandemi sürecinde borçlar ertelenmişti. Vatandaşlara sağlanan destek kapsamında erteleme yapılan borçlarla ilgili sona gelindi.

27 Ekim'de verilen süre dolacak bu yüzden ödemesi olanlar ödeme yapması gerekiyor. Konuyla ilgili basında yer alan haberde ayrıntılar yer aldı. Ancak borcu olanlarla ilgili uyarıyı en geniş haliyle Anadolu Ajansı servis etti.

İşte borcu olanları ilgilendiren duyurunun tüm detayları.. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kovid-19 salgınının işletmeler ve vatandaşlar üzerindeki etkisini hafifletmek için Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'ni açıkladı ve çeşitli yükümlülükleri ertelemişti.

Bu kapsamda, Kovid-19 salgınından ve alınan tedbirlerden doğrudan etkilenen mükelleflerin Vergi Usul Kanunu kapsamındaki mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılması sağlandı.

6 AY ERTELENMİŞTİ 

Uygulamayla ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunan, salgından doğrudan etkilenen ya da İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilen iş yerlerinin olduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükellefler için mücbir sebep hali ilan edildi.

Böylece, 2,7 milyon civarındaki mükellefin nisan, mayıs ve haziran aylarına ilişkin muhtasar ve KDV beyannameleri ile bazı bildirimlerin verilme süresi yanında, bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri her bir dönem için 6 ay ertelenmişti.

SON GÜN 27 EKİM

Ertelenen vergi yükümlülüklerinin son ödeme sürecine girildi. Buna göre, mükelleflerin nisan, mayıs ve hazirana ilişkin muhtasar (muhtasar ve prim hizmet beyannamesi dahil) ve KDV beyannameleri için tahakkuk eden vergiler ekim, kasım ve aralık aylarının sonunda ödenecek.

Bu kapsamda, nisan ayında verilmesi gereken KDV ve muhtasar beyannameleri için tahakkuk eden vergilerin ödeme süreci 27 Ekim Salı günü sonunda dolacak.

Mayıs ayında verilmesi gereken beyannamelere yönelik ödemelerin 27 Kasım, haziran ayında verilmesi gereken beyannamelere yönelik ödemelerin ise 28 Aralık gün sonuna kadar yapılması gerekiyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı 

 

En Yeniler