Borcu olanlara müjdeli haber geldi borçlar silinecek ne kadarı silineceği açıklandı!

Borcu olan işletmeler ve vatandaşları rahatlatacak yapılandırmaya dair detaylı açıklamalar geldi. Borcu olanların sırtındaki yükü büyük oranda hafifletecek karara dair detaylı açıklama...

Borcu olanlara müjdeli haber geldi borçlar silinecek ne kadarı silineceği açıklandı!
Yayınlanma Tarihi : 02 Temmuz 2021 20:02

Borcunu yapılandıran kişilere ek maliyetsiz kapama fırsatı duyuruldu. Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan vatandaşın endişesine yönelik açıklama geldi. Matrahlarda yapılan artırım sonucunda geçici vergi hesaplaması yapılmayacak ve tahsil edilmeyecek.  Hazine ve Maliye Bakanlığından gelen tebliğine, vergi ve matrah artırımlarında hesaplanan ya da artırılarak ödeme yapılan vergilerde, gelir ya da kurumlar vergisi matrahının tespitinde giderler, maliyet unsuru olmayacak. 

Gelir İdaresi Başkanlığı açıklık getirdi

Milyonlarca şirket matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, kasa-ortaklar cari hesaplar düzeltmeleri, stok düzeltme bayanı ve işletme aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerinin yükseltilmesi gibi düzenlemeler sayesinde rahatladı. 2016 ile 2020 arasında mükellefler, öngörülen matrah artırımına ilişkin olarak 2021 senesinde devretmiş zararlarının yüzde ellisini yapılandırma yasası sayesinde silebilecek.

Yapılandırmadan dava aşamasında olan kesinleşmiş alacaklar da yararlanabilecek. Bunun yanında hesaplanmış olan vergilerin ödemeleri de ikişer aylık olarak hazinde 6 eşit taksitle ödenme imkanına sahip olacak. Bu yasa sayesinde vatandaşlar da işletmeler de yepyeni bir sayfa açabilecek.

Son gün 31 ağustos

Gelir İdaresi Başkanlığı, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin makine, teçhizat, emtia, demirbaşlarını işletmelerinde bulunduğu halde kaydettirmemelerine karşın bunu uygun hale getirmek için imkan da sağlıyor. İnşaat işletmeleri için de emtia niteliğinde olan ve inşa edilen taşınmazlar için üretim aşamasında kullanılan tuğla, demir ve çimento gibi ilk maddeler, malzemeler ya da yarı mamulleri ile ilgili olarak bilgilendirme yapabilecek.

İmkandan faydalanması için tüm gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri başvuruda bulunabiliyor. Buna göre 31 Ağustos tarihine dek adi komandit şirketler, ferdi işletmeler, sermaye şirketleri, kolektif şirketler, kooperatifler, iş ortaklıkları ve iktisadi kamu kuruluşları dahil edilerek bu işletmelerin tümü kayıtlarda bulunmayan emtia ya da demirbaşları için envanter listesiyle KDV yönünden bağlı olduğu vergi dairesine bildiride bulunmalı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.