Böreğin Daha Az Kabarması ve İçinin Yumuşak Olması İçin Bilmeniz Gereken Püf Noktalar!

Böreğiniz çok kabarmasın ama yumuşacık olsun istiyorsanız vereceğimiz tüyolara bir göz atın derim. İşte mükemmel börek yapmanın püf noktaları..

Böreğin Daha Az Kabarması ve İçinin Yumuşak Olması İçin Bilmeniz Gereken Püf Noktalar!
Yayınlanma Tarihi : 05 Mayıs 2021 14:00

Böreğinizi mükemmel hale getirmek için yapmanız gerekenleri sizler için derledik. Börek, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini her zaman almıştır. Yöreye göre içeriği ve yapımı değişse de börek bizler için hep vazgeçilmez olmuştur.

Bugün sizlere deneyerek keşfettiğim ve her defasında daha iyi sonuçlar aldığım börek yapmanın lezzet sırlarını vereceğim. Kimisi çıtır çıtır kabarık bir börek yemek isterken kimisi yumuşacık az kabarmış bir börek isteyebilir. 

Bende sizler için her damak tadına uygun börek yapmanın sırlarını anlatacağım. İşte yumuşacık ama kabartmayan veya çıtır çıtır kabarmış bir börek isteyenler için tüyolar..

Börek yapmaya karar verdiğiniz zaman evde ne varsa değil de tazesini kullanmaya çalışın. Taze yumurta, yufka, süt.. Bir diğer önemli nokta ise her bir kullanılacak malzemenin oda sıcaklığında olasıdır. 

Börek yaparken kullanacağınız yufkaları süt ile ıslatırsanız lezzeti çok daha iyi olacaktır. Öte yandan her bir katmanı ıslatırken eritilmiş tereyağı ve süt karışımı kullanabilirsiniz.

Yumurta ve soda karışımı kullanarak yumuşacık ve daha az kabarmış bir börek elde edebilirsiniz. Böreğinizi fırına koymadan önce üzerine bu iki malzemeyi iyice çırparak sürün. Eğer yumurtanız yok ise bir yemek kaşığı kadar yoğurtta kullanabilirsiniz. Aynı yumurta gibi böreğinizin üzerini nar gibi kızartacaktır.

Sebzeli börek yaparken iç malzemelerin çok yumuşak kalmamasına dikkat edin. Bunun için ise sebzeleri yıkadıktan sonra suyunu emmesi için una bulayın. Böylelikle sebzeleriniz yufkaya yapışmayacaktır.

Böreğin iç malzemesine patates ekleyeceksiniz, patatesleri haşladıktan sonra tuzlayın.

Eğer su böreği yapacaksınız hazır yufka yerine kendinizin açtığı yufkayı kullanın. Öte yandan yufkaları haşladığınız suya bol miktarda tuz ekleyin. Pişirmeye başlarken ilk olarak alt kısmını pişirin.

İç malzemeleri eklemeden önce en az iki kat yufka döşeyin. Bu yöntemle iç malzemeler böreğin tabanını ıslatmayacaktır ve böreğiniz iyi kızaracaktır.

Böreğinizden maksimum lezzet almak istiyorsanız fırına sürmeden önce en az 1-2 saat buzdolabında dinlendirin.

Hazır milföy hamurundan börek yapacaksanız da hamurları önceden açın. Bu yöntem de böreğinizin lezzetine lezzet katacaktır.

İlgili Haberler