Böreğin Daha Lezzetli Olmasını Sağlayan Yufka Sosu Nasıl Hazırlanır?

Böreğin Daha Lezzetli Olmasını Sağlayan Yufka Sosu Nasıl Hazırlanır?

Böreklerde yeni bir akım başladı. Artık içerisine sos eklenmeyen börek evlerde pişmiyor bile. Yufkanın içini daha yumuşak ve leziz yapan sosun sırrı ne? İşte yufkayı en lezzetli hale getiren sosun tarifi...

Özellikle marketten alınan yufkalar bayat çıkınca börekler de kupkuru olabiliyor. buna engel olmak ve leziz börekler yemek için mutlaka sos kullanmak gerekiyor. Sosu ise belli bir tarife bağlı kalarak yapmak gerekmez, çünkü evdeki malzemelerle de pek ala güzel bir sos ortaya çıkabilir.

Bunun için ilk sır süt ve yoğurtta bitiyor. Süt ya da yoğurt kullanmak yufkayı yumuşatmak için mutlaka gerekli olacak. Evde krema varsa eğer bu da aynı vazifeyi göreceği için kullanılabilir ancak fazla yağlı olduğu için içerisine ekstra yağ koymamaya dikkat edin. Diğer yandan peynir suyu kullanma hatasına sakın düşmeyin, ne kadar protein barındırsa da çok uzlu olduğu için beklenen sonucu vermiyor.

Yumurta sos için nasıl kullanılıyor?

Eğer yoğurt ya da süt kullanacaksanız mutlaka içerisine yumurta ekleyin. Yapacağınız böreğin boyutuna göre tabi k yumurtanın oranı da değişiyor ancak mutlaka ikiden fazla kullanmamaya özen gösterin yoksa çok kötü bir kokusu olacaktır. Diğer yandan böreğin içerisinde yer yer görünen ve rahatsız eden yumurta parçalarının olmaması için sosu hazırlamadan önce gerekli malzemeleri oda sıcaklığına getirin. Bu şekilde çok daha iyi karışacaklardır.

Sodanın gücü

Böreğin içini yumuşak dışını çıtır yapan aynı sos içerisine varda mutlaka soda ekleyin. Hatta böreklik malzeme alırken bir şişe maden suyu mutlaka edinin çünkü içerisine eklendiğinde börekleri puf puf kabartıyor üzerini ise nar gibi kızartıyor.

Kombinasyon nasıl olmalı?

Ancak sos kombinasyonu yaparken dikkatli olmak da gerekiyor. süt, sıvı yağ, yoğurt ve sodayı beraber kullanabilirsiniz ya da sadece yoğurt, soda ve sıvıyağı da ekleyebilir veya sadece sütle yoğurdu karıştırarak biraz soda ekleyip nefis sonuçlar ortaya koyabilirsiniz. Sıvı yağı yerine eritilmiş halde tereyağı ekleyerek nefis kokan bir börek de yiyebilirsiniz.

İlgili Haberler