Böreğin Üzerinin Nar Gibi Kızarması İçin Üzerine Yumurta Yerine Bundan Sürünüz

Böreğin Üzerinin Nar Gibi Kızarması İçin Üzerine Yumurta Yerine Bundan Sürünüz

Böreğinizi çıtır çıtır veya yumuşacık yapacak bir çok yöntem vardır. Herkesin damak zevki farklı olsa da kimse üzeri nar gibi kızarmış böreğe hayır diyemez. İşte böreğinizi nar gibi yapacak sos tarifi..

Herkesin damak zevki farklı olsa kimse üzeri nar gibi kızarmış bir böreğe hayır diyemez. Kimisi çıtır çıtır sever kimisi yumuşacık. Böreğinizin lezzetine lezzet katacak bir çok yöntem vardır. Sizi börek kraliçesi yapacak tüyoları derledik. 

Böreğin Kurumamasını İçin Yapılacaklar

Kimse kuru bir börek yemek istemez. Aynı şekilde böreği yapan kişi de böreğinin kurumasını istemez. Bunun önüne geçmek için ilk olarak malzemelerinize dikkat edin. Daha sonra saklama koşullarına..

Böreğinizin kurumaması için ilk yapmanız gereken kullandığınız malzemelerin taze ve oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Yanı sıra su yerine taze süt kullanın. Eğer hazır yufkadan börek yapacaksanız da her bir yufkaya süt sürün. Bu yöntem sayesinde yumuşacık börek elde edeceksiniz.

Diğer bir yöntem ise süt ile soda karışımıdır. Diğer yöntem de olduğu gibi eşit miktarda karıştırdığınız soda ve sütten her bir yufkaya sürebilirsiniz. Öte yandan soda böreğinizin çok iyi kabarmasını sağlayacak.

Diğer yöntem ise böreği soda ile dinlendirmek. Böreğiniz hazır olduktan üzerine soda dökün ve yaklaşık 1 saat kadar dinlendirin. Ardından fırına sürün. Fırından çıkarttıktan sonra nemli bir bez ile üzerini sıkı sıkı kapatın. Sonuç ise kabarmış ve nar gibi kızarmış bir börek.

Genellikle böreğin üzerine yumurta sürülür. Bu onu daha kızarık göstersin diyedir. Fakat yumurta yerine daha iyi bir önerimiz olacak. Yumurtadan daha etkili sonuç veren yoğurt ve sıvı yağ karışımından elde edeceğiniz sos, böreğinizi nar gibi kızartacaktır. Bir yemek kaşığı yoğurdu biraz sıvı yağ ile karıştırın ve fırça ile böreğinizin her yerine sürün. Rengi de tadı da enfes olacak.

Böreğim hem kabarık hem de yumuşacık olsun diyorsanız bir adet yumurtayı ve bir şişe sodayı karıştırarak böreğinizin her yerine sürün. Bu yöntemden alacağınız sonuçta sizi şaşkına çevirecektir.

 

İlgili Haberler