Böreğin Yumuşamaması Daha Çıtır Olması İçin Kolay Börek Sosu Tarifi

Böreğin Yumuşamaması Daha Çıtır Olması İçin Kolay Börek Sosu Tarifi

Böreğin çok uzun süreli çıtır çıtır kalmasını sağlayan sos tarifi yazımızda. Yaptığınız böreği çok daha uzun süre taze tutacak ve hemen akşamına yumuşamasına engel olacak bu sos bir yandan da o kadar lezzetli ki...

Böreklerinizin hepsi için kullanabileceğiniz bu sosun etkisini görünce tüm börekleriniz için sos malzemelerini köşede bulunduracaksınız.

Kolay Börek Sosu Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler 

Dört çorba kaşığı dolusu nişasta ile beraber iki çorba kaşığı dolusu da unla beraber üç çorba kaşığı sirke gerekli olacak olan malzemelerin arasında.

Bir buçuk su bardağı sıvı yağı ile bir su bardağı su ve bir çay kaşığı tuz gerekecek.

Yüzü için ise artan sosun yanında iki yemek kaşığı eritilmiş margarin ya da isteğe göre tereyağıyla beraber bir yumurtanın sarısını kullanacağız.

Kolay Börek Sosu Tarifi Nasıl Yapılıyor ve Kullanılıyor?

Milföy hamuru da olsa normal yufka ile yapılan bir börek de olsa fark etmeyecek şekilde sosumuzu kullanabiliriz. 

Sos için gerekli olan tüm malzemeleri herhangi bir topak ya da benzeri bir pürüz olmayacak şekilde güzelce karıştıralım. Bir kenarda da eritilmiş margarinimizi ve yumurta sarımızı oda sıcaklığında bekletelim.

Karıştırmış olduğumuz sosumuzu böreğimizin tüm yufkalarının arasına bol bol sürmekten çekinmeyelim. Hatta fırça kullanalım ki eşit bir şekilde dağılsın ve kuru bir tarafı kalmasın. Böreğin iç harcını koyacağımız kata da sos sürmeyi ihmal etmeyelim. En üst kata da dilerseniz hafifçe sürebilirsiniz ancak zaten elde kalan sos ile diğer malzemeleri birleştirip üst katmana dökeceğiz...

Kalan sosu alalım ve içerisine iki yemek kaşığı kadar erittiğimiz margarin ya da keyfimize göre tereyağını dökelim. Yumurta sarısını da ekleyip çatal yardımı ile güzelce çırpalım. İyice karışan malzemelerden oluşan sosu da böreğe dökelim. Ancak sonrasında ise böreği dilimleyelim ve bir gün buzdolabında dinlendirelim. Sonraki gün de üzeri kızarana dek 160 derecede ısınmış fırında pişirelim. Ertesi güne pişirip yediğinizde hem tadına bayılacaksınız hem de bayatlamadığını fark edeceksiniz. Çatır çatır lezzeti ile soslu böreğinizin tadını çıkarın. Afiyet olsun.

İlgili Haberler