Börek Buzlukta Nasıl Saklanır? Bilmeniz Gereken Bir Tarif Sırrı

Börek Buzlukta Nasıl Saklanır? Bilmeniz Gereken Bir Tarif Sırrı

Buzlukta sadece kıyma ya da konserve saklanmaz! Hazır börekler gibi kendiniz de buzdolabınızın buzluğunda börek saklayıp misafir geldiğinde ya da acıktığınızda hemen fırına verip pişirebilirsiniz. İşte sırrı...

Böreklerinizi acil durumlar için saklamak ya da uzun süre muhafaza etmek için bu yöntemi mutlaka kullanın.

Börek lezzeti ile herkesin sevdiği bir hamur işi. Misafir gelmesine karşın buzluğunuzda bir tepsi ya da bir poşet kadar pişmiş ya da hamur halinde börek barındırmak her zaman hayat kurtarıcıdır.

Pişmiş böreği saklarken...

Öte yandan böreklerinizi pişirdiniz ancak beklediğiniz kişiler gelmediyse ya da size fazla geldiyse o zaman yine buzlukta saklayabilirsiniz. Pişen böreği hızlıca kaldırmak yerine soğumasını beklemek gerekiyor. Yoksa poşet içerisinde buharlanacak, buhar olduktan sonra ise bozulacaktır.

Daha çıtır börekler için...

Böreklerin aslında çok daha çıtır çıtır olmasını isterseniz de mutlaka buzdolabında tutun. Yufkanızı aldıktan sonra hızlıca sigara böreklerinizi sarın ve kızartacağınız kadarını ayırdıktan sonra gerisini ağzı kapanabilen buzdolabı poşetlerine atın. Eğer elinizde onlar yoksa streç film ile hava almayacak şekilde kapatın. Hiçbiri yoksa küçük boy çöp torbalarını bile kullanabilirsiniz çünkü asıl amaç böreğin hava almasını önlemek. 

Bu şekilde soğukta bekleyen börekler çok daha çıtır olacaktır. Hatta sadece sigara börekleri değil, tava ya da tepsi börekleri de aynı şekilde olacaktır. Ancak bu noktada buzluğunuzun boyutunu düşünerek gül böreği tipi börekler yapmak daha mantıklı olacaktır. 

Böreklerinizin çözünmesini beklemeden tavaya ya da fırına atın. Bu şekilde pişmesi gereken börekler daha ağır pişse bile çok daha lezzetli oluyorlar. 

Diğer yandan buzlukta koku yapabilecek gıdalar bulundurmayın. Ağır kokan salça, konserve ya da sucuk gibi gıdalar böreğinizi de kokutabilir.

Pişmemiş olan börekler dilimleri birbirine değmeden poşetlendikten sonra buzdolabında bir gece bekletildikten sonra derin dondurucuya alınmalıdır.

Dondurucuda saklanabilen börekler iki ay dayanıyor. Ancak kullanılan malzeme peynir ise süre daha fazla uzayabilir. Et kullanılan böreklerde ise durum tam tersidir. 

İlgili Haberler