Börek Yaparken Yufka Sosu Nasıl Hazırlanır? Lezzetli Böreğin Sırrını Öğrenin

Börek Yaparken Yufka Sosu Nasıl Hazırlanır? Lezzetli Böreğin Sırrını Öğrenin

Bazen akşam yemeğini bazense altın günlerini süsleyen böreği yaparken doğru sosu kullandığınızdan emin misiniz? İşte böreğine göre doğru sos nasıl hazırlanır? Böreğe lezzet veren sos sırlarını sizler için derledik.

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan böreğe şüphesiz lezzet veren iç malzemesi yanı sıra sosudur. Sosunu doğru yaptığınız zaman arzuya göre yumuşacık veya çıtır çıtır böreğinizi afiyetle yerseniz. 

Bazısı yumuşacık börek yemek istersen bazıları ise çıtır çıtır börek sever. Kullandığınız sosa göre böreğiniz şekil alacaktır. Yanı sıra iç malzemede oldukça önemli. Kullanılan malzemelerin taze ve oda sıcaklığında olması gerektiği gibi küçük ama önemli konularda elbette var. Ama şimdi sizlere börek için doğru sos nasıl hazırlanır onu anlatacağız. Doğru sos hazırlayarak nasıl bir börek istiyorsanız ona ulaşabileceksiniz. İşte börek için sos hazırlama tüyoları... 

Yufka Sosu Nedir?

Öncelikle börek yaparken koyduğumuz sosların ne işi yaradığına bir bakalım.. Sahiden yufka sosu ne işe yarar? diyorsanız doğru yerdesiniz. 

Yufka sosu, böreğinizin pişme esnasında kurumasını önler. Öte yandan böreğinizin lezzet sırrıdır. Pişme esnasında oluşan buharlaşma işe böreğin yumuşak kalmasını sağlar. Yufkaların birbirlerine yapışmasını da önler. 

Yufka ıslatırken kullanılan malzemeleri doğru miktarda ve oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Yufka ıslatırken kullanacağınız temel malzemeler arasında su, soda, süt, yumurta, yoğurt, sıvıyağ, tereyağı vardır. 

Kuru Yufka Nasıl Islatılır?

Peki kuru yufkayı ıslatırken ilk yaptığınız şey onu sudan geçirmek mi? Eğer kuru yufkayı ilk olarak sudan geçiyorsanız doğru yoldasınız demektir. Ardından hazırladığınız yufka sosunu böreğinizin lezzetine lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Ama öncesinde kuru yufkanın her iki tarafını da hızlıca ıslatın. Arından temiz bir bezin üzerine serin. Yumuşaması yaklaşık 10 dakika sürebilir. 

Hazır Yufka Nasıl Islatılır?

Hazır yufkayı ıslatmak kuru yufkaya göre daha basittir. Yapmanız gereken tek şey elde etmek istediğiniz lezzete göre malzeme seçmek. Örneğin yufkanızı sadece soda ile ıslatırsanız böreğiniz yumuşacık olacaktır. Yumuşacık börek elde etmek istiyorsanız mutlaka sosunuz soda karıştırın. Eğer çıtır olsun istiyorsanız da süt ve yoğurt kullanarak sos hazırlayabilirsiniz. 

Pratik Sos Tarifi

Eğer böreğinizde altı adet yufka kullanacaksanız, 2 adet yumurta, 2 su bardağı süt, 1 su bardağından iki parmak az sıvıyağ, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 su bardağı yoğurt, bir tutam şeker ve isteğe göre baharat. 

Tüm malzemeleri geniş bir kabın içerisinde iyice karıştırdıktan sonra her bir yufkanın üzerine fırça ile sürün. Artan sosu ise böreğinizi hazırladıktan sonra üzerine dökün. Böreğinizi fırına sürmeden önce yaklaşık 15-20 dakika sos ile harmanlanmasını bekleyin.

İlgili Haberler