• BIST 110.477
  • Altın 275,431
  • Dolar 5,8011
  • Euro 6,4759
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 11 °C

Botoksun Şaşırtan Çok Yönlü Etkisi

Botoksun Şaşırtan Çok Yönlü Etkisi
Botoksun yalnızca kadınları gençleştiren bir yöntem olarak kullanılmadığını belirten Prof.

Botoksun yalnızca kadınları gençleştiren bir yöntem olarak kullanılmadığını belirten Prof. Dr. Bülent Menteş, botoksun anal çatlak (anal fissür) tedavisinde çoğu hastada kullanılabileceğini söyledi.

Botoksun bilindiği üzere kozmetolojide de kırışıklık oluşturan kasların gevşetilmesi ve kırışıklıkların giderilmesi amacıyla kullandığını ifade eden Prof. Dr. Bülent Menteş, "Anal fissür tedavisinde de hedeflediğimiz mekanizma aslında aynıdır. Yani fazla kasılan, spastik bir kasın gevşetilmesi hedeflenir. 30-100 internasyonel ünite dozlarda kullanılmıştır ve bilinen bir yan etkisi yoktur" diye konuştu.

Prof. Dr. Menteş, kronik anal fissürlerde temel sorunun bir kas spazmı olduğunu belirterek, "Yani internal anal sfinkter basıncı, anal kanal basıncı artar. Tedavinin esasını da bu yüksek basıncın normale çekilmesi oluşturur. Bu basıncı azaltmanın etkili, geçerli bir yöntemi de aşırı kasılan kasa botoks enjekte etmektir" dedi.

6. ayda kronik fissürlerde yüzde 80'in üzerinde bir iyileşme oranı yakalanabildiğine vurgu yapan Menteş, "Kronik anal fissür tedavisinde ameliyat yönüne gitmeden önce mutlaka denenmesi gereken etkin yöntemlerden biridir" ifadelerini kullandı.

Botoks ilacını da bazı aşılar ve gıda maddeleri gibi soğuk zincirde saklamak ve ulaştırmak gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Menteş, "Pek çok kurum sigorta ödemez. En önemlisi de fissürün tabanında nöbetçi meme (sentinel pile) dediğimiz bir deri kıvrımı geliştiyse, botoksun fissüre penetre olması, yani etkili olması zorlaşmaktadır. Bu limitasyonları doğru bilmek ve botoks enjeksiyonunu doğru akada seçmek ve doğru uygulamak gerekir" diye konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim