Boyalı Saçların Yıpranmasını Önlemek İçin 6 Bakım Önerisi

Saç boyası kullanan kişiler, saçlarının sağlığını korumak için farklı birtakım uygulamaya ihtiyaç duyar. Bu uygulamaların neler olduğunu bu yazıda bulabilirsiniz.

Boyalı Saçların Yıpranmasını Önlemek İçin 6 Bakım Önerisi
Yayınlanma Tarihi : 14 Aralık 2020 23:52

Saç rengini değiştirmek, yeni bir görünüm elde etmek isteyen pek çok kadın için etkili bir seçimdir. Bununla birlikte saçı boyamak, saç tellerinin sağlığını korumak için özel dikkat gerektiren bazı bakım yöntemleri gerektirir.

Boyalı saçlar diğer dış etkenlerin yanı sıra güneşin zararlı etkisinden, kirlilik, sıcak su, kuru hava, yapay ışıklar, kurutucular ve kimyasal bakım ürünleri sebebiyle kolayca solma eğilimindedir. Bu durumu tersine çevirmek ve boyanın saç üzerinde etkili şekilde uzun süre dayanması için bir bakım rutini belirlemek kaçınılmazdır.

Boyalı Saçlar İçin Temel Bakım Kriterleri 

1. Uygun Bir Şampuan ve Saç Kremi Kullanın 

Boyalı saçlar için üretilmiş uygun şampuan ve saç kremlerini tercih edin. Bu ürünler bileşimlerinde rengi zenginleştiren ve daha uzun süre parlak tutmaya yardımcı olan çeşitli katkı maddeleri barındırır.

Öte yandan saç tellerinde nem bırakmayan şampuanlardan kaçınmak iyi bir tercih olacaktır. Çünkü yüksek temizleme kapasitesi sunan bazı şampuanlar pigmentleri boyadan çıkarabilir ve rengin solmasına sebebiyet verebilir.

2. Derin Bir Hidrasyon Sağlayın 

Boyama, saçta bulunan besin maddelerini ve nemi yok ederek saçın doğal renginin solmasına ve saçın kurumasına neden olur. Boya, tellerdeki doğal yağların bir kısmını çıkardığı için saçı daha kuru ve kırılgan bir hale getirir. Bu nedenle haftada en az bir defa saçı nemlendirmek önemlidir.

Kremin saç üzerindeki etkisini artırmak için kullanacağınız miktarda kremi bir kaba koyup üzerine bir miktar bepantol krem ilave ederek iyice karıştırıp saça uygulamak yeterli olacaktır. Saçınıza sürdüğünüz bu karışımı 20 dakika kadar bekletin ve ardından ılık suyla durulayın.

3. Saçınızı Yıkarken Soğuk veya Ilık Su Kullanın 

Sıcak suyun saçı kurutup saç derisindeki doğal yağı yok ettiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, saça bir zararı olmayan ve saçtaki boyanın etkisini bozmayan soğuk suyla yıkama alışkanlığı edinin. Soğuk günlerde sıcağa kaçmayan, ılık bir suyla yıkanmak daha doğru olacaktır.

İdeal olanın, boyalı saçı haftada iki ila üç kez yıkamak olduğunu unutmayın. Saç tellerini çok sık yıkamak rengin daha hızlı solmasına ve parlaklığının azalmasına sebep olur.

4. Saç Kurutma Makinesi ve Düzleştiricileri Kullanmaktan Kaçının 

Boyalı saçlar ısıya karşı oldukça savunmasızdır. Bu nedenle, saç renginin solmasına ek olarak telleri yakabilen ve kırık uçların oluşmasına sebep olabilen, yüksek sıcaklığa sahip bu gibi ürünleri kullanmamalısınız.

Saçınızı kurulamak için bir havluyu başınıza sarmak yeterlidir. Eğer saç kurutma makinesi kullanmaktan vazgeçemiyorsanız, başınıza uzak tutarak uygulamalısınız. Saç düzleştiriciler de vazgeçilmezinizse, saçı yakmamak için sıcaklığı en fazla 60 – 80 derece aralığında tutmalısınız.

5. Saçınızı Sürekli Boyamayın 

Boyalar saç diplerine çeşitli zararlar verir ve zamanla saçı kuru, mat ve cansız bırakır. Bu yüzden ikinci kez boya uygulayana kadar yaklaşık 1,5 – 2 ay kadar beklenilmesi gerekir.

Kalitesiz ve zayıf kalan bir boya kullanmak, saç kökündeki gözenekleri tıkar, kuruluğa ve hatta dermatit problemine sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için daima güvenilir ve kaliteli markalara yatırım yapın. Her marka farklı bileşenlerle üretildiği için daima aynı markanın ürettiği saç boyasını kullanmaya çalışın. Farklı içerikleri saça uygulamak saç sağlığını bozacaktır.

6. Saç Köklerine Güneş Kremi Sürün 

Tıpkı cilt gibi saçlarımızın da güneşten korunmaya ihtiyacı vardır. Çünkü güneşten gelen zararlı ışınlar doğrudan saç köküne ulaşır ve bu da saçı kırılgan hale getirir. Bu sorunu önlemek için güneş kremi kullanabilirsiniz. Sprey versiyonlar bu noktada işinizi kolaylaştıracaktır. Güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce kremi saç köklerine masaj yoluyla iyice yedirin. 

İlgili Haberler