• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 16 °C

Böyle bir şeyle karşılaşmamak için kontrol edin

Böyle bir şeyle karşılaşmamak için kontrol edin
Seçmen kaydını kontrol eden Mehmet Karabaş adlı yurttaş, ev adresine kayıtlı iki Suriye yurttaşı olduğunu öğrendi.

Mahmut Ruvanas / Sonya Bayık / Evrensel - Anayasa değişikliği referandumu öncesi sıkça tartışılan Suriyelilerin seçmen olup olmayacağı konusu Batman'da oya dönüştü bile. Fatih Mahallesi'nde oturan Mehmet Karabaş adlı yurttaş, internet ortamında seçmen kaydını sorgularken şaşkına döndü. Karabaş, oturduğu adreste Suriye yurttaşı Muhammed Nafi Ramadan ve Muazzes Ramadan isimli kişilerin ev adresine kayıtlı olduğunu ve seçmen kütüğünün bulunduğunu fark etti.


VATANDAŞLIK ALMIŞLAR


Bunun üzerine Batman Nüfus Müdürlüğü'ne giden Karabaş, şunları aktardı: “Yetkililere benim bulunduğum adreste benden habersiz iki kişinin kayıt edildiğini ilettim ve seçmen kayıtlarının benim bulunduğum adreste olduğunu söyledim. Onlar da durumun tam olarak ne olduğunu anlamadıklarını ama bu kişilerin vatandaşlık aldıklarını söylediler. Eğer durum çözülmezse yetkililer hakkında hukuki süreç başlatacağım."
Karabaş, adresine seçmen olarak kaydedilenler için ise, "DAİŞ'li mi ya da başka bir şey mi olduklarını bilmiyoruz. Bunun için derhal bu yanlışın düzeltilmesini talep ettim" dedi.


GÖÇ İDARESİ DUYURMUŞTU


Kısa bir süre önce Batman Valiliği Göç İdaresi tarafından kente yerleşen ve aranan kriterlere uyan Suriyeli mültecilere vatandaşlık verileceğini duyurmuştu. Suriyelilere verilecek vatandaşlık için Batman Valiliği İl Göç İdaresi, Emniyet, Nüfus ve birçok kurumun birlikte çalışmalarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, dosyalarında olumsuzluk bulunmayan Suriyelilere, İçişleri Bakanlığı onayı ile 2017 yılı içerisinde vatandaşlık verileceği duyurulmuştu. 

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim