BÖYLE YANLIŞLIK OLMAZ! SAHTEKÂRLIKLA SUÇLADILAR İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALDILAR...

BÖYLE YANLIŞLIK OLMAZ! SAHTEKÂRLIKLA SUÇLADILAR İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALDILAR...

Hollanda Hükumeti geçtiğimiz haftalarda bebek maması ve bez yardımı yaptığı binlerce aileyi sahtekârlıkla suçlamıştı. Büyük bir yanlışlık yapıldığı ortaya çıkınca Başbakan Mark Rutte ve...

Hollanda Hükumeti geçtiğimiz haftalarda bebek maması ve bez yardımı yaptığı binlerce aileyi sahtekârlıkla suçlamıştı. Büyük bir yanlışlık yapıldığı ortaya çıkınca Başbakan Mark Rutte ve beraberinde bulunan hükumet görevlileri istifa etti.

Yanlışlıkla İlan Edildiler!

2020 yılının Aralık ayında Hollanda Parlementosu tarafından kurulan araştırma komisyonu, çocuk bakım yardımı alan binlerce ailenin "yanlışlıkla" devlet görevlileri tarafından "sahtekar" ilan edildiler ve bu aileler hakkında işlem yapıldı.

Çocuk bakım yardımı alan ailelerin gelir incelemeleri yapılırken devlet görevlileri büyük bir hata yaptı ve yardıma muhtaç olan ailelerin aslında haksız kazanç elde ettiğini bildirdi. Bunun üzerine hakkında işlem yapılan ailelerin aldığı yardımlar kesilmiş ve sahtekarlıkla suçlanmışlardı. 

Benzeri Görülmemiş Bir Adaletsizlik

İncelemenin ardından "benzeri görülmemiş bir adaletsizlik" başlıklı bir rapor düzenlendi ve düzenlenen raporda vergi dairesinin yapmış olduğu gelir incelemesinin hukuka aykırı biçimde gerçekleştirildiği tespit edildi.

Yapılan yanlışlık rapora, "kötü niyetli olmayan idari hatalar" olarak geçti. Ancak bu kötü niyetli olmayan hata sonucunda sahtekârlıkla yaftalanan binlerce aile mağdur oldu. 

Ailelere bu tip yardımları ödeyen vergi dairesi; hatalı veya eksik beyan, belge yetersizliği, usulsüzlük ve evrakta sahtecilik gibi gerekçelerle ailelere verilen yardımı kesmiş ve bu zamana kadar yapılan yardımların da geri alınmasını talep etmişti.

Etnik köken gözetilerek bakım yardımlarının yapıldığını iddia eden aileler hukuki yollara başvurmuş ve Hollanda Hükumeti ailelere tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Aralık 2020'den bu yana devam eden olayın yankıları Hollanda Hükumetinin de sonunu getirdi ve Başbakan Mark Rutte beraberindeki yetkililer ile istifa etti.