Böylesi hiç beklenmiyordu. Covid-19, Bu Çaya Olan İlgiyi Artırdı. Ancak doğru tüketmek önemli...

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Alim, ’’Çay, temel gıda yönünden farklı bir yer edindi. İnsanların evde oturması, çay satışımıza yansıdı. Bize ve üreticiye katkısı oldu.’’ sözlerini dile getirdi.

Böylesi hiç beklenmiyordu. Covid-19, Bu Çaya Olan İlgiyi Artırdı. Ancak doğru tüketmek önemli...
Yayınlanma Tarihi : 25 Kasım 2020 00:08

CAYKUR Genel Müdür Vekili olan Yusuf Ziya Alim açıklama yaparak, yeni tip koronavirüs salgınının insanların evde daha fazla zaman geçirmesine ve çay satışlarına yansıdığına, bununda kuruma ve üreticiye katkısı olduğunu söyledi.

Yusuf Ziya Alim, ‘’81 ilde 81 satış mağazası’’ projesi çerçevesinde Cumhuriyet Çay Fabrikası önünde oluşturulan çay fabrikası ziyaretinde salgın kuralları çerçevesinde açılışını gerçekleştirdi.

Ziya Alim gazetecilere yaptığı konuşmada, Rize dışında Artvin ve Giresun illerinde de satış mağazalarının olduğunu, 81 ilde satış mağazası hedefinde gelecek ayda Erzurum ve İstanbul’da açacaklarını bildirerek mağaza olan her ilde o illere özel çay satışı olacağını bildirdi.

Satış mağazalarının amacının 90 çeşit çayı aynı anda herkese ulaştırabilmek olduğunu söyleyen Alim, ÇAYKUR firmasının geniş ürün havuzunun olduğunu söyledi.

Covid-19 salgınından dolayı satışların arttığını bildiren Alim, ‘’Yılın ilk 3 ayında 15 – 20 bin ton çay satışı yapıyorduk. Bu yılın ilk 3 ayında 40 bin ton satış yaptık. Bakkala giden herkes, pirinç ve şekerinde yanında 1 pakette çay aldı. Çay temel gıda anlamında farklı bir anlam kazandı. İnsanların bu süreçte evde oturması, çay satışı artışlarına yansıdı. Bize ve aynı zamanda üreticiye katkı sağladı.’’ dedi.

Geçmiş çay hasadı döneminde yabancı işçileri çalıştırarak 500 milyon liranın yurt dışına gittiğini belirten Alim, bu sezon üreticiler kendi çaylarını topladı ve bundan dolayı verimde arttı, aynı zamanda gelecek yıllarda da benzer artışların süreceğini düşündüğünü belirtti.

Yurt dışından gelen çay miktarlarında da azalma olduğunu belirten Alim, şu sözleri de söyledi;

‘’Geçtiğimiz sene 120 bin ton kuru çay satmıştık, bu sene ise yaklaşık olarak 30 bin ton sattık. İnşallah bu rakam gelecek yıl daha yukarı çıkar. Özel sektörde de benzer şekilde artış olduğunu biliyoruz. Yıl sonunda stoklarımızda 120 bin ton kuru çay olmasını bekliyoruz. Üretim olmadığından, gelecek yılın mayıs ayına kadar bu rakamın 60 bin ton seviyelerine düşeceğini tahmin ediyoruz. Bu yıl da özel sektöre çay satmayı düşünüyoruz. Yaklaşık olarak 40 – 50 ton satış planımız var. Bu satış olursa, daha aşağı seviyelere ineceğiz.

Bu sözlerini dile getiren Alim, yıllık harekette olan rakamları ve çay tüketimindeki artıştan bahsetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.