Böylesi ne görüldü ne duyuldu. İstanbul'da İş görüşmesinde şaşkına çeviren manzara

Böylesi ne görüldü ne duyuldu. İstanbul'da İş görüşmesinde şaşkına çeviren manzara

Bağcılar Belediyesi Kariyer Merkezi’ndeki iş görüşmelerine katılım oranının düşüklüğü hayret uyandırdı.

2012 yılından beri işveren ve iş arayanlar arasında köprü oluşturan Bağcılar Belediyesi Kariyer Merkezi'nde Ekim ile Kasım ayında üç istihdam toplantısı yapıldı. Ancak programlara olan ilgisizlik herkesi şaşkına çevirdi.

1052 aday çağrıldı, 9 kişi geldi

E ticaret firması için gelecek siparişlere cevap vermek için bin 52 kişi çağrıldı ancak görüşmeye yalnızca 9 kişi katıldı. Mahmutbey Mahallesi'nde açılacak restoran için 30 kişinin istihdam edileceği iş için bin 138 davetliden yalnızca 20 kişi katılım sağladı. İkinci toplantı tekstili ve dekorasyonu alanında çalışan yurt içinde ve yurtdışında mağazaları bulunan şirketin isteğine istinaden düzenlendi. Ancak Kariyer Merkezi'nde kayıtlı 3 bin kişiye davet mesajı atılmasına rağmen, ihtiyaç duyulan 50 depo görevlisinin alınacağı görüşmeye 25 davetli geldi. Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı'nda gerçekleşen ve uluslararası lojistik firmasının çağırdığı 110 kişiden yalnızca 25’i toplantıya katıldı ve yüz yüze görüşmenin ardından 7 kişi işe alındı.

İşsizliğe rağmen ilgi çok az

Firma sahipleri ve Kariyeri Merkezi yetkililerini oldukça şaşırtan bu durum, pandemi nedeniyle kötüleşen işsizlik oranlarının da etkisiyle daha da ilginçleşti.

Bağcılar Belediyesi Kariyer Merkezi’ne 28 bin 589 kayıtlı kişinin bulunuyor. Proje sayesinde son üç yılda çeşitli sektörlerde bin 354 kişi istihdam edildi.