Bozdağ: Kurunun yanında yaş da yanabilir!

Bozdağ: Kurunun yanında yaş da yanabilir!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ OHAL'de gözaltı süresini 7-8 gün olacağını söyledi. Bozdağ, darbe yargılamalarının Sincan'da yapılacağını da açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı.
Bozdağ OHAL'de gözaltı süresinin ilk etapta 7-8 gün olacağını söyledi.


Bakan Bozdağ ayrıca ABD'ye Gülen ile ilgili delillerin bugün gönderileceğini ve iade sürecinde ABD'ye bizzat gidebileceğini de ifade etti.


Bozdağ'ın öne çıkan açıklamaları şöyle:


- Kanun hükmlünde kararname (KHK) çıkararak bütün konuları onun içinde tanzim etmeyi planlıyoruz KHK çalışması bitmek üzere


DAVALAR SİNCAN'DA GÖRÜLECEK


- Darbe girişimi davasının duruşmaları Sincan ilçesinde görülecek


GÖZALTI SÜRESİ 7-8 GÜN OLACAK


- Gözaltı süresi ilk etapta 7-8 gün olacak
- Bir kısmı gözaltına alınamadı, bir kısmının yurt dışına kaçtığı söyleniyor.


KURUNUN YANINDA YAŞ DA..


Kurunun yanında yaşın da yanma endişesi her yerde var. Bu endişe bende de var. Bunu engelleyecek olan yargıdır.


Türk yargısının önümüzdeki süreçte masumların ceza almaması için elinden geleceğini yapacağına inanıyorum.


GÜLEN'İN İADESİ


- ABD Gülen ile ilgili acil tutuklama talebi için delil istedi, Adalet Bakanlığı bugün gönderecek. Gülen'in iade süreci için bizzat ABD'ye gidebilirim. ABD Gülen'in iadesi konusunda bugün farklı bir noktada, olumlu açıklamalar var. ABD de bu girişimin Fethullah Gülen'in talimatıyla yapıldığını biliyor.
- İdam cezası için bir değerlendirme yapılacaktır ama nasıl adım atılır bu değerlendirmede ortaya çıkar. Bir değerlendirme yapılacaktır ama nasıl adım atılır bu değerlendirmede ortaya çıkar.


ASKERİ OKULLAR KAPATILACAK MI?


Tüm detaylar ilgili bakanlıklar tarafından değerlendiriliyor. Değerlendirmeler devam ederken benim bir yorum yapmam doğru olmaz.


ÖCALAN'IN DURUMU NE?


Öcalan'ın öldürülmesi suretiyle PKK'nın sokağa döküleceğini ve yeniden kaos ortama yaratışacağına dair bir takım iddialar ortaya atıld. Türkiye gerekli önlemleri ve tedbirleri aldık. Orada herhangi bir sıkıntı yok. Güvenlik sıkıntısı ya da herhangi bir sağlık sorunu yok. Ama sosyal medyadan bu konuyu devamlı kaşıyorlar ama bu paylaşımlara itibar etmesinler.


İDAM CEZASI


Halkın bu konuda büyük bir talebi var. Cumhurbaşkanımızda "bu konu önümüze gelirse onaylarım" dedi. Bu konuda bir değerlendirme yapılacaktır.
İdam konusuna "AB ne der" diye değerl
endirmeyiz ama hukuk devleti açısından değerlendireceğiz.