Bu 3 Yöntemle Kıvırcık Saçları Kontrol Altına Almak Mümkün

Bakımı ve şekillendirmesi en zor olan saç tiplerinden biri kıvırcık saçtır. Sahip olan herkese en çok vakit ve para harcatan bir şekli olması bazen can sıkıcı hal alabiliyor. Bu 3 uygulamayla kıvırcık saçlarınız sağlıklı ve kolay şekil alabilecektir..

Bu 3 Yöntemle Kıvırcık Saçları Kontrol Altına Almak Mümkün
Yayınlanma Tarihi : 14 Aralık 2020 22:49

Kıvırcık saç bakımının düz saça oranla daha zor olduğuna dair genel bir kanı vardır. Aslında sorun saç telinin yapısında değildir; bu kanıyı yaygın hale getiren çeşitli güzellik platformlarıdır. Bu yazımızda size kıvırcık saç bakımının ne kadar basit uygulamalarla yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Kılcal damar tedavileri, saç tellerini kontrol altında tutmak için ve saçınızın ihtiyaç duyduğu bileşenleri göstermesi bakımından iyi bir seçenektir. Bu tedavi süreci üç ana aşamadan oluşur: Hidrasyon, saçı besleme ve yeniden yapılandırma. Buna uygun bir bakım programı oluşturmanız ve programınıza sadık kalmanız kıvırcık saçlara yapılacak bakımın ilk temel adımıdır.

Bir diğer etkili yöntem ise, kullandığınız bakım ürününün etiketine dikkat etmektir. Bir krem her zaman vaat ettiği etkiye sahip olmayabilir. Bu yüzden ürünün formülünü oluşturan maddelere göz atın ve bunların faydalarının / zararlarının neler olduğunu araştırın.

Kıvırcık Saç Bakımının Temel Adımları 

1. Hidrasyon

Saçtaki nem dengesini korumak için kullanılması gereken etkili bir yoldur. Esas görevi, kurumuş saçların yeniden canlanmasını sağlamak, saçın yumuşaklığını ve pürüzsüzlüğünü geri kazandırmaktır.

Nemlendirici ürünler genel olarak bitki özleri, pantenol, gliserin, aloe vera, vitaminler, bal özü ve şeker içerir. Bunlarla birlikte mısır nişastasının da saça olumlu bir etki ettiği söylenebilir. Doğrudan saça uygulanmaması gerekir. Bunun yerine onu bakım ürününüzün içine ekleyebilirsiniz.

Hindistancevizi yağı, saçın nemlendirilme işlemi söz konusu olduğunda akla ilk gelen ürünlerdendir. 

2. Saçı Besleme 

Saçın beslenmesi, adından da anlaşılacağı üzere, faydalı besinleri saça geri kazandırma işlemidir. Besleyici kremler, bitkisel ve doğal yağlar, seramidler en faydalı olanlardandır. Örneğin argan yağı, en ünlü ve etkili besin bileşenlerinden biri olarak kabul edilir. Saçlarınız zayıf, donuk ya da dışarıdan kaynaklı (güneş, yağmur, rüzgar, sıcaklık vs.) bir zarara uğradığında bu yağı kullanarak etkili bir sonuca ulaşabilirsiniz.

3. Yeniden Yapılandırma 

Yeniden yapılandırma, kılcal damar tedavisinin de en etkili sürecini oluşturur. Yeniden yapılandırma kremlerinin ana bileşeni olan keratin maddesi, saçı hızlı biçimde onarmak için harika özelliklere sahiptir.

Bu tür kremlerle ilgili bilmeniz gereken şey, kullanılacak dozun çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Aksi halde tam tersi bir etkiye sahip olabilir. Kontrolsüz şekilde keratin maddesi alımı, saçı sert, mat ve kırılgan bırakabilir. Yani tüm işlemin etkisini ortadan kaldırır. Saçınızın ne kadar yıpranmış olduğuna bağlı olarak, yeniden yapılandırma işlemi ayda en fazla iki kez yapılmalıdır.