Bu 5 besin bağırsakları makine gibi çalıştırıyor! Her biri sağlık saçıyor

Bu 5 besin bağırsakları makine gibi çalıştırıyor! Her biri sağlık saçıyor

Beş besin ile çalışmayan bağırsaklarınızı anında harekete geçirin. Bağırsak problemi olanlar bu beş besini denesin. Hem sağlıklı hem de bağırsakları tam hız çalıştıran bu besinleri mutlaka tüketin.

Uzmanlar bağırsaklarında tembellik problemi yaşayanlara bu gıdaları önerdi. Bağırsakları hem destekleyen hem de çalıştıran beş gıdayı mutlaka tüketin.

Bağırsaklar hem vücudun ikinci beyni sayılıyor hem de sindirim ve boşaltım sisteminden sorumlu olarak gerçekten önemli görevler yerine getiriyorlar. Bağırsaklar çalışmadıkları zaman vücut zehirlenmeye kadar gidebiliyor. Bu nedenle günlük olarak tükettiğimiz gıdalarda bağırsakları destekleyecek maddeler içeren gıdalara da yönelmek gerekmektedir.

Karantina zamanlarında sosyalliğin de yok olması ile insanlar çok yanlış bir hayat düzenine geçmeye başladı. Tembellik, depresyon gibi durumlar beraberinde sürekli fastfood tüketme, hareket etmeme ve su içmeme gibi olumsuz davranışlara yol açtı. Bunlar özellikle bağırsaklarımızı çok etkilemektedir. Çünkü bağırsaklar, kendilerine gereken maddeleri vücuda alamadıklarında, susuzluk ve hareketsizliğin de etkisi ile tembelleşebiliyorlar. Özellikle stres de bir etken olarak ileri derecelerde kabızlık meydana getirebiliyor.

Bu nedenlerde Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, gün içerisinde bu beş besinin hızla bağırsağı çalıştıracakları için tüketilmesini tavsiye ediyor.

  • Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı'nın ilk önerdiği gıda ise herkesin şifasından haberdar olduğu sarımsak. Ancak mutlaka çiğ olanı. Çiğ sarımsak yemeğin yanında ya da içerisinde yendiği zaman bağırsak tembelliğine karşı duruyor ve bağırsak sağlığını destekliyor. Ancak Arpacı, bunun özellikle çiğ olması gerektiğine vurgu yaptı. Sarımsağın ısıtılması gerekiyorsa da en fazla 60 dereceye kadar dayanabileceğini dile getiren Arpacı, üzerindeki ısıda içerisindeki çok yararlı olan allicin maddesinin kaybolacağını dile getirdi.
  • Diğer bir bağırsak çalıştıran gıda ise lahana turşusu. İçerisindeki liflerle birlikte bol probiyotik barındıran lahana turşusunu ister pişmişini ister çiğ olanını tüketin, hepsi bağırsaklarınıza yarayacaktır.
  • Kemik suyu da zamanla hasar alabilen, içerisinde toksik maddeler birikebilen bağırsaklar için güçlendirici iksiri gibidir. Yemeklerde veya çorbalarda kullanabileceğiniz kemik suyu, bağırsaklarınızın sağlığı için çok faydalıdır.
  • Büyük bir "inülin" kaynağı olan pırasa ile bağırsaklarınızdaki yararlı bakteri miktarını hızla yükseltebilirsiniz.  Bu nedenle mutlaka pırasayı sofranızda misafir edin.
  • Diğer bir yararlı olan gıda ise herkesin hoşuna gidecek olan Antep fıstığı. Antep fıstığında bol lif ile birlikte sağlıklı yağ asitleri bulunur. Bu da bağırsakları hızlandırmakla kalmaz, iyi bakterilerin çoğalmasını ve kötü bakterilerin azalmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler