Bu 5 yiyeceği Yemeden Önce Asla Yıkamamak Gerekmekte...

Türk mutfağının demirbaşları arasındadır kırmızı et ve tavuk eti. Aynı zamanda mantar veya yumurta.. Daha bir çok yiyecek var elbette. Ancak bazı yiyeceklerin yıkanmaması gerekiyor.. Yıkandığında tehlike saçıyorlar. Nedeni ise bakın ne!

Bu 5 yiyeceği Yemeden Önce Asla Yıkamamak Gerekmekte...
Yayınlanma Tarihi : 03 Nisan 2021 20:15

Dünyayı Kasıp Kavuran Salgın Sonrası Ne yazık ki insanlarda hijyen takıntısı baş göstermeye başladı.

Hal böyle olunca yerli yersiz her yeri temizlemeye başlar olundu. Öyle ki bazı yiyecekleri yıllarca yıkamadan tükettiğimiz halde yıkayarak tüketir olduk.

Oysa Uzmanların yapmış olduğu uyarılar bunun son derece yanlış olduğu yönünde. Şimdi sizlere vereceğimiz listedeki yiyecekleri yıkamadan tüketmeniz gerekiyor.

Eğer bugüne kadar bu yanlışı yapanlardansanız sizin gibi bu yanlışa başkalarının düşmemesi adına lütfen içeriği paylaşmayı ihmal etmeyin. Dostlarınızın bu hatadan dönmesi için onlara yardımcı olmuş olacaksınız.

Sözü fazla uzatmadan içeriğimizin konusuna gelelim: Mynet'in derlemesine göre yıkanmaması gereken yiyecekler şu şekilde:

1. Yumurta

Çoğu kişi yumurtayı pişirmeden önce yıkamanın daha sağlıklı olduğu düşünür ama bilmedikleri bir şey var: Bakteriler tarafından kontaminasyona ( yabancı madde etkisiyle kirlenme veya saflığını kaybetme) uğramamaları için yumurtalara çözel bir madde konulur. Yıkadığınızda ise bu koruma ortadan kalkar.

2. Tavuk

Tavuk, en kolay besin zehirlenmesine neden olan bir gıda. Tüketirden oldukça dikkatli olmakta fayda var. Tavukta yer alan bakteriler sağlığımızı tehdit edebilir nitelikte. Tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine neden olan salmonella bakterisi, tavuğun yıkanmasıyla elinize yayılır. Bu süreçte tavuğu kesinlikle yıkamayın ve ürünü en kısa sürede pişirin. Tavuğu uzun bir süre beletmek de oldukça tehlikeli...

3. Kırmızı et

Tavuk gibi kırmızı ette de aynı durum söz konusu...

4. Makarna

Makarnayı yıkadığınız taktirde içinde nişastayı akıtmış oluyorsunuz ve bu da makarna sosunun az emilmesine neden oluyor. Yıkamak isterseniz de pişirdikten sonra bunu gerçekleştirin.

5. Mantar

Suyu çok fazla emdiği için mantarı yıkamak da sakıncalı. Yıkadığınız zaman elastikiyetini kaybederler.

Kesinlikle yıkanması gerekenler:


1. Kabuklu sebze ve meyvelerMeyve ve sebzelerin dış görünüşüne kesinlikle aldanmayın.
 Parlak ve temiz duran ürünler zaman zaman yanıltıcı olabilir. Çünkü bu ürünler satışa sunulmadan parlak gözünsün diye mumlanır.

Ağzı kapalı diye bakteri girmiyor diye masum bir düşünceye sahip olabilirsiniz :) Ama üretim sürenin tamamını bilemediğimiz için kendimizi garanti altına almakta fayda var.

3. Kabuğu yenilmeyen meyveler

Muz, kavun ve karpuz gibi meyveleri de yemeden önce yıkamak gerekli çünkü bu kabukları ne kadar soysak da bakteriler yenilebilir kısımda kalabilir.

4. Kuruyemişler

Mutlaka yıkamadan tüketmeyin çünkü kuruyemişlerin nasıl muhafaza edildiklerini bilmiyoruz. Aynı zamanda kuruyemişleri yıkayarak içlerinde bulunan fitik asitten kurtarmış olursunuz.


5. Kuru meyveler

Kuruyemişilerde olduğu gibi aynı şeyi söylemek mümkün. Paketli dahi alsanız yemeden önce yıkamaya özen gösterin...
 

Bu Harika Bilgi Sizlerinde hoşuna gittiyse arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Bilgi Paylaşınca güzeldir..

İlgili Haberler