Bu Altı Gıda Kolesterolü Düşürüyor! Kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir?

Ünlü doktorlardan olan Travis Lane Stork, Amerika’da yayınlanan bir programda kolesterolü düşüren 6 önemli besini açıkladı.

Bu Altı Gıda Kolesterolü Düşürüyor! Kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 30 Kasım 2020 19:59

Avokado, siyah çay, yulaf, ceviz, somon balığı ve bitter çikolatanın kolesterolü düşürmek için oldukça etkili gıdalar olduğuna değinen ünlü Dr. Travis Lane Stork, ‘’ABD Tarım Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar sonrasında 3 hafta boyunca çay içildiği takdirde kandaki yağda azalmalar görüldüğü bildirildi’’ şeklinde ifade etti.

Çaydan sonra gelen yulafında kötü kolesterolün düşmanı olduğunu dile getiren Dr. Stork, ‘’Yapılan araştırmalara göre düzenli bir şekilde birkaç hafta boyunca yulaf tükettiğiniz durumda kötü kolesterolünüzü yüzde 5 oranı kadar düşürmeniz mümkün. Aynı zamanda yulafın içerisinde, kötü kolesterol emilimini düşüren beta glukan bulunmaktadır.’’ şeklinde belirtti.

Kalp dostu ve yine kolesterolün düşmanı olan başka bir yiyeceğin ise somon balığı olduğunu belirten Dr. Stork, ‘’Somon balıkları bol miktarda Omega-3 yağı barındırdığından, kalp sağlığı için oldukça faydalı bir gıdadır.

Omega 3 yağ asitleri, plak oluşmasını ve artlerde iltihap oluşmasını azaltabilir’’ şeklinde konuştu.

Cevizinde birçok kabuklu kuruyemişe nazaran faydasının daha fazla olduğunu belirten Dr. Stork, ‘’Kolesterol savaşında, diğer kabuklu kuruyemişlere oranla ceviz hemen hemen daha fazla omega 3 barındırmaktadır.’’ diye konuştu. Kolesterol düşmanı olan bir diğer yiyeceğin de bitter çikolata olduğunu belirten Dr. Stork, ‘’Bitter çikolatanın içerisindeki kakao, antioksidanlar ve doymamış yağ içerir.

Bu da kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olacaktır. ‘’ şeklinde konuştu. Son olarak da avokadonun faydalarından bahseden Dr. Stork, ‘’Avokadolar iyi kolesterolünüzüz yükselmesini sağlayacak yağlara sahiptir. Bu yiyeceğin içerisinde aynı zamanda vücudun kolesterol miktarının emerek azalması sağlayan beta sitesteroller bulunmaktadır.’’ şeklinde ifade etti.

Kolesterol hastaları için oldukça yararlı olan bu çalışma, birçok insan için de oldukça faydalı durumdadır. Tüketilmesi gereken gıdalar bilindiği durumda, daha sağlıklı bir hayat geçirilecektir.

Özellikle Dr. Stork tarafından önerilen bu gıdayı tüketmekte oldukça yarar olacaktır. Kolesterol seviyesinin düşmesi için Avokado, siyah çay, yulaf, ceviz, somon balığı ve bitter çikolatanın oldukça önemli olduğu da açıklanmıştır. Kolesterolünüzün düşmesi için bu gıdaları tüketebilirsiniz.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz!

İlgili Haberler