Bu baharatlar Vücudunuzu Zımba gibi yapıp yağ problemini önlüyor ve 1 kaşığı o sorunu durduruyor ve..

Bu baharatlar Vücudunuzu Zımba gibi yapıp yağ problemini önlüyor ve 1 kaşığı o sorunu durduruyor ve..

Pandemi Döneminde bir çok insan aldığı fazla kilolardan ve göbeğinden rahatsız oldu. Bu baharatlar hem hastalıklardan koruyor hem göbek problemini ortadan kaldırıyor.

Uzun karantina döneminde bir çok kişi evden işine devam etti. Bu sorun nedeniyle kilo alanların sayısı epey bir artış gösterdi. Uzmanlar bu konuda daha çok hareket edilmesi bol sıvı tüketilmesini öneriyor.

Ama her şeye rağmen gerek hareketsiz yaşam gerek yenilen abur cuburlar maalesef kilo olarak döndüler. Şimdi ise kış ayları yaklaşıyor ve kış aylarında alınan kiloların üzerine çok daha fazla kilo eklenecektir.

Bu kapsamda bazı baharatlar hem sizi kış hastalıklarından koruyabilir hem bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir hemde bir türlü gitmeyen göbek yağlarından kurtarabilir.

Göbekteki yağlar en son giden yağlardır. Kilo verilse bile göbekteki biriken yağları eritmek pek zor olabiliyor.

Ama bazı baharatlar direk işte bu alana etki ediyor.

İşte herkesin bilmesi gereken o baharatlar:

Zencefil

Bu aromatik baharat, mide rahatsızlıklarında yatıştırıcı özellik taşıyor ama aynı zamanda kilo da verdiriyor.

Antioksidan yönünden zengin olan bu baharat, acı biberde bulunan kapsaikin adlı bileşik ile yüklü.


 
Çalışmalar, kapsaikin maddesinin metabolizmayı hızlandırdığını ve sonuç olarak da kalori yaktığını gösteriyor.

Metabolism dergisinde yayımlanan bir araştırma sonucuna göre, zencefil gıda termik etkisini artırır ve tokluk duygusunu destekler.

Biberiye

British Journal of Nutrition dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, biberiyede bulunan karnosik asit, açlık kan şekeri seviyesini düşürerek kilo alımına sınır koyar.

Açlık kan şekeri, sekiz ila 12 saat yiyeceksiz kalındığında (genellikle gece) ölçülen şeker değeridir.

Bir başka çalışmaya göre, polifenol ve flanonoid bileşenlerini içeren biberiye Tip 2 diyabetle ilgili enzimlerin engellenmesine yardım eder. Biberiye çayı zayıflamak isteyenlere oldukça fayda sağlar.

Zerdeçal

Kurkuminden gelen pigment, doğrudan vücudun iltihabına karşı hareket eden bir fitokimyasaldir.

Metabolizmayı uyarıcı bir hormon olan leptini kabul edebilirliğini geliştirir.

Pul biber

Baharata acı tadını veren kapsaikin maddesi, metabolizmayı hızlandırmayı sağlar.

Hollanda’da yapılan bir çalışmada küçük dozlarda her yemeğe pul biber katmak (2.56 mg kadar kapsaikin),

Negatif enerji dengesi artmış yağ oksidasyonunu artırarak vücudu daha fazla yağ yakmaya teşvik eder.

Kırmızı biber

Acı yemek, kalori yakmasının yanı sıra iştahınızı da frenlemeye yardım eder.

Perdue Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, normalde kırmızıbiber sevmeyen katılımcıların beslemesine altı hafta boyunca kırmızıbiber dahil edildiğinde, açlık seviyelerinde bir düşüş yaşadıkları gözlemlendi.

Tıpkı zerdeçal gibi bu baharat da bağışıklık sistemini güçlendirmeye, soğuk algınlığı ve bakterilerle mücadeleye yardım ediyor.

Hardal tohumu

Hardal bitkisinden elde edilen bu keskin baharat, tam bir metabolizma güçlendirici özelliktedir.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, hardal bitkisinde bulunan homobrasinolit bileşeni, kas hücrelerini uyararak vücudun dayanıklılığını ve kas kütlesini artırır.

Uykuyu düzene koyan melatonin hormonu, hardalda da bulunur.

Bu hormon, “bej yağlar” denilen, kalori yakan ve kilo kontrolünü sağlayan yağ hücreleri grubunu uyarır.

Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın, basen ve göbek bölgesinden şikayetçi olanlar yoğurt, zencefil, zerdeçal ve tarçın ile kür hazırlayarak fazlalıklarından kolaylıkla kurtulabilir. Kür için hazırlanacak her bir ürün zayıflamanın yanı sıra sağlık açısından daha birçok fayda sağlamaktadır. Zayıflamak için hazırlanacak olan kür titizlikle uygulanırsa bir hafta gibi kısa bir zaman içinde yağların eridiği gözle görülür şekilde fark edilecektir.


Mucize kür olarak adlandırılan kür için tüm malzemelerden eşit ölçülerde temine dilmelidir. Örneğin her bir malzeme için 15 gram yeterli olur. 15 gram zencefil, 15 gram zerdeçal ve 15 gram tarçın uygun bir cam kavanoza alınarak iyice karıştırılmalıdır. Kavanozun kapağı kapatılır ve gece yatmadan 3 saat önce 1 su bardağı ev yapımı yoğurdun içine hazırlanan karışımdan 1 kahve kaşığı kadar eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. Baharatlı yoğurt tüketildikten sonra yatana kadar 5 bardak kadar su içilir.

Görüldüğü gibi göbekteki yağ problemlerinden kurtulmak için bu yöntem denenebilir. Faydalarını görecek etkisini sizlerde denediğinizde arkadaşlarınızla paylaşacaksınız.