Bu belirtiler varsa dikkat edin Koronavirüsün yeni belirtileri korkutuyor

Bu belirtiler varsa dikkat edin Koronavirüsün yeni belirtileri korkutuyor

Koronavirüs artık çok daha farklı yollarla bulaşabiliyor, virüsün mutastyon geçirmesi her şeyi değiştirdi. Bu belirtileri taşıyanlar mutlaka daha fazla dikkat etmeli! Koronavirüs mutasyonundan nasıl korunabiliriz?

Hürriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüs salgınında yeni dönemle alakalı korkutan gerçekleri göz önüne serdi. Üç farklı duruma işaret ederek koronavirüsün artık daha hızlı yayıldığını dile getiren Müftüoğlu bakın neye dikkat çekti?

Koronavirüsün mutasyon geçirmesi ile bulaşıcılığı da arttı. Koronavirüse göre çok daha hızlı bulaşan ve daha tehlikeli olan İngiliz mutasyonuna karşı uyarak Müftüoğlu, bu mutant virüsün tablolara da farklı bir yansıması olduğunu belirtti.

Pozitif test oranlarının artış oranı yüzde yirmilerde...

Müftüoğlu'nun işaret ettiğine göre vaka artış sayılarında büyük bir sıkıntı göze çarpıyor. Salgın kontrol edilemez halde olmasa da artık sınırlarını zorlamaya başladı ve kontrolü güç bir noktaya geldi. Her gün neredeyse yüzde onu bulan vaka artış oranları bazı durumlarda yüzde on beş hatta yirmilere kadar zorluyor. Pek çok kişinin görüşü ise virüsün bu nedenle herkese bulaşacağı yönünde. Test pozitiflik oranlarında da çok endişe veren yükselişler görülüyor ve oranlar yüzde yirmileri zorluyor. 

Evde bulaşmıyor diye bir kaide yok

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, vaka patlayışlarındaki nedeni üç madde ile sıraladı. Müftüoğluna göre ev içindeki bulaşıcılığın çok büyük boyutlara ulaştı. Hatta artık ev içerisinde o kadar dikkatsizlik ve bilgisizlik hakim ki, bu durum ev içerisinde bir salgına dönüşüyor. 

Toplu taşımada bilinçsizlik hakim

Toplu taşımadaki bilgisizlik de bunlardan biri. Hem şoförler hem de evine bir an önce gitmek isteyen vatandaş tıka basa bindiği metrobüste ya da minibüste ister istemez virüs trafiğini de başlatmış oluyor.

Kademeli mesai şart oldu

Diğer yandan iş yerlerinde de çok büyük bir salgın söz konusu. Kademeli mesainin tekrar getirilmesi gerektiğinin altını çizen Müftüoğlu, buna geçilmek için hala neyin beklendiğini de soruyor...