Bu Belirtileri Görüyorsanız Bağışıklık Sisteminiz Çöküyor Olabilir! Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin...

Bu Belirtileri Görüyorsanız Bağışıklık Sisteminiz Çöküyor Olabilir! Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin...

Salgın zamanı hayatımızda önemi daha da anlaşılan bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu ay da çökmek üzere olduğunu nasıl anlarız? Eğer bu belirtiler varsa bir an önce harekete geçmeniz gerekiyor. İşte o belirtiler...

Koronavirüs nedeniyle bağışıklık sisteminin değeri daha da anlaşıldı. Peki nedir bağışıklık sistemi ve çökünce vücutta neler oluyor?

Bağışıklık sistemi aslında adından da anlaşılabileceği gibi çeşitli dış etkenlere karşın vücudun bağışıklık kazanması ile alakalıdır. Hatta koronavirüs aşısında da bugüne kadar olduğumuz grip ya da benzeri aşılarda da zayıflatılmış virüsler vardır ve vücuda enjekte edildiğinde, sistem bununla savaşarak nasıl bir koruma sağlayacağını öğrenmiş olur. Ancak bağışıklık sistemini güçlendirmek için sadece bu yeterli olmaz. Bunu en iyi salgın döneminde öğrenmiş  olduk. Bağışıklık sistemi zayıf olan herkesi etkileyen, kimilerini yatağa düşüren kimilerinin ise ölümüne yol açan koronavirüse karşı bağışıklığı güçlü  tutmak önemli. Pek zayıf bağışıklık sistemi nasıl anlaşılır?

Bağışıklık sisteminin zayıf ya da çöküyor olmasını anlamak hiç de zor değil zira vücutta o kadar kötü etkileri oluyor ki... 

Bağışıklık sisteminiz güçsüzleştiğinde en ufak bir durumda bile hastalanırsınız. Son zamanlarda soğuklar nedeniyle sürekli hastalanıyorsanız ve uzun süre atlatamıyorsanız vücudunuzu güçlendirmeniz gerektiği hakkında size büyük bir uyarı yapılıyor olabilir. Diğer yandan kimi kişilerde bağışıklık sistemi düştüğünde dudak kenarlarında uçuklar kendini gösterebilmektedir. Sürekli yorgunluk, halsizlik ve yataktan kalkamama durumları da bağışıklığın zayıfladığına işaret eder. Bağışıklık zayıfladığında vücut mikroplar tarafından istila edilebilir bu nedenle hem ülser hem de kanser görülme riski yükselir. Kalp krizi gibi ölümcül hastalıklar bu kişileri tehdit eder. Hatta bu durum metabolizmayı da iyice yavaşlayarak yaşlanmayı hızlandırır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için...

Bağışıklığı güçlendirmek için ise yenilen gıdalara çok dikkat etmek gerekiyor. Evlere kapandığımız bu dönemde sürekli dışarıdan yağlı yemekler söylemek yerine evde yemek yapmak, sağlıklı sebzelerle barışmak, düzeli olarak egzersizler yapmak ve mutlaka doğru bir uyku düzeni tutturarak stres seviyesini kontrol etmek önemlidir.