Bu Besinler Yenildiğinde Mutluluk Hissi Veriyormuş! Yenildiğinde Mutlu Eden 9 Yiyecek

Bazen mutluluğu çok uzaklarda aramaya gerek yok. Elimizin altında olan bir parça çikolatayla veya muzla mutluluğa erişebilir. İşte kanıtlanmış mutluluk kaynağı besinlerin listesinde bakın neler var..

Bu Besinler Yenildiğinde Mutluluk Hissi Veriyormuş! Yenildiğinde Mutlu Eden 9 Yiyecek
Yayınlanma Tarihi : 15 Aralık 2020 20:38

Günlük yaşantımızda yaşadığımız birçok sorun ve olumsuzluk, stresli ve mutsuz hissetmemize sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda birçok insan, mutlu olabilmek için birçok yola başvurabilmektedirler. Bu yollardan bir tanesi de besinlerdir. Çünkü bazı besinlerin içerisinde bulunan serotonin gibi maddeler mutlu hissetmeye yardım etmektedir.

Fakat bu besinler mutlu ederken bir yandan da kilo almanıza neden olabilmektedir. Bu nedenle mutluluk veren besinleri tüketirken, tükettiğiniz miktarlara dikkat ederek tüketmeniz gerekiyor.

1. Bitter Çikolata 

Bitter çikolata, kendinizi mutlu ve iyi hissetmenizi sağlayan en iyi yiyeceklerden bir tanesidir. Çikolatanın içerisinde şeker bulunmaktadır. Beyin bu şekeri kısa bir zamanda tüketebildiği için ruh halinizde hızlı bir değişim gözlenebilir. Ayrıyeten içerisinde bulundurduğu kafein ve teobromin gibi maddeler iyi hissetmenizi sağlamaktadır. Bunlarla birlikte çikolatanın tadı, kokusu ve şekli birçok insan tarafından sevildiği için mutluluk veren besinler arasında yer almayı başarmıştır.

Çikolata bildiğiniz gibi sütlü ve bitter gibi çeşitleri bulunmaktadır. Sütlü çikolata yağ ve şeker gibi malzemeler içerdiğinden, bitter çikolatayı tercih etmek daha iyi olacaktır. Ayrıyeten bitter çikolatanın içeriği flavonoidler bakımından daha zengindir ve ilave edilen şeker oranı daha azdır. Yine de kalorisi yüksek olan bir yiyecek olduğundan dolayı yerken porsiyon kontrolü yaparak yemeniz daha doğru olacaktır. 

2. Muz

Muz, mutsuz halinizi çok hızlı bir şekilde değiştirebilecek bir etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan dopamin ve serotonin gibi maddeler ruh halinize iyi gelmektedir. Bununla birlikte B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Yani muz mutluluk hormonu salgılayan besinler arasında yer almaktadır. Ayrıyeten kabuğu yeşil olduğu zaman muz, prebiyotik kaynağı olmaktadır. Prebiyotikler bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakterilerin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak muz, mutlu bir hal için oldukça etkilidir.

3. Yulaf

Tam tahıl olan yulaf, ruh halinizi düzeltmek için oldukça etkilidir. Yulafı sütte yada suda bekleterek, pişirerek veya tariflerle birlikte tüketebilirsiniz. 80 gram yulafın içerisinde yaklaşık 8 gram lif bulunmaktadır. Lif enerji seviyenizi denge tutmanız için etkili bir maddedir. Bazı araştırmalarda lif tüketen insanların daha enerjik ve iyi ruh haline sahip oldukları gözlenmiştir. 

4. Kahve

İnsanlar arasında oldukça popüler bir besin olan kahve, mutluluk veren besinler arasında bulunmaktadır. Kahve, içerisinde bulundurduğu kafein sayesinde yorgun hissetmenize neden olan adenozinin ortaya çıkmasını engeller. Bu sayede daha canlı hissetmiş olursunuz. Bunlarla birlikte dopamin ve nöropinefrin gibi nörotransmitterlerin salgılanmasını arttırarak iyi bir ruh haline girmenize yardımcı olur.

5. Ceviz

Serotonin açısından zengin olan ceviz, fındık ve fıstık gibi besinler gibi mutluluk veren besinler arasında oldukça önemli bir besindir. Günde 2-3 ceviz tüketmeniz, iyi bir ruh hali ve mutlu hissetmeniz için oldukça yararlıdır. Ayrıyeten birçok hastalıktan korunmak için oldukça faydalı bir besindir. 

6. Sarımsak

Sarımsak, ağzınızda kötü bir kokuya neden olsa da vücudumuzdaki kan akışını hızlandırmaktadır. Kan akış hızınız arttığı zaman, enerjimiz de onla beraber artacağından dolayı iyi bir ruh haline bürünmemizi ve mutlu hissetmemizi sağlamaktadır.

7. Peynir

Genellikle kahvaltıda tüketilen peynir, serotonin açısından zengin olduğundan dolayı güne daha enerjik başlamanıza ve mutlu hissetmenize yardım etmektedir. Peynirin birçok çeşidi olduğu gibi, tüketilirken miktarına dikkat edilerek tüketmek daha sağlıklı olacaktır. 

8. Bal

İçeriği sayesinde size enerji verme konusunda oldukça etkili olan bal, kahvaltıda tüketilmesi güne daha enerjik ve mutlu başlamanıza yardım edecek olan mutluluk veren bir besindir. Balı sadece bir şekilde sevmiyorsanız, alternatif bir şekilde tariflerinizle tüketebilirsiniz. 

9. Somon

Omega 3 bakımdan zengin olan somon, tüketilmesi oldukça sağlıklı olan bir besindir. Somon ve orkinos gibi balıklar depresyona yakalanma riskini azalttığı için mutluluk veren besinler arasında bulunmaktadır. Omega 3, ayrıyetten beyin gelişimine katkı sağlamaktadır.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz