Bu Besinleri Çok Tüketiyorsanız Meğerse Dikkat Bağımlılık Yapıyorlarmış..

Bu Besinleri Çok Tüketiyorsanız Meğerse Dikkat Bağımlılık Yapıyorlarmış..

Bazı yiyecekleri yedikçe yiyesimiz geliyor ancak bunun sebebi tatlarını çok sevmemiz değil. Bağımlılık yaratan bu gıdalar araştırmalar sonucunda ortaya kondu. Yemeden duramıyorsanız bağımlısı olmuş olabilirsiniz!

Bu gıdalar bağımlılık yapıyorlar... Yedikçe yiyesiniz geliyorsa ve bir türlü bırakamıyorsanız bu gıdaların bağımlısı haline gelmiş olabilirsiniz!

Bazı yiyecekleri yemeden doymuş gibi hissetmiyor olabilirsiniz. Bunun sebebi aslında düşük irade değil, bu gıdalar bünyede bağımlılık yapıyorlarmış... Özellikle yağlı fastfood yad a abur cuburlarda çok fazla bağımlılığa neden olan etkiler gözlemlendi.

Yumurta ve Biftek...

Aralarında tahmin etmediğimiz gıdalar da bulunuyor. Örneğin yumurta ve biftek de araştırmaların ortaya koyduğuna göre bağımlılık yaratıyor. Sürekli yumurta yeme ihtiyacı hissediyorsanız sebebi bağımlılık olabilir...

Ekmek

Ekmek yemeden doymayanlardansanız eğer ekmeğe karşı bağımlılığınız oluşmuş olabilir. Özellikle beyaz ekmeğin glisemik indeks oranı çok yüksektir. Kan şekerini hızla yükselten ekmek, daha çabuk acıkmaya ve yedikçe yemeye neden oluyor. Bunu önlemek için beyaz etmek yerine ekşi mayalı ekmeğe geçebilirsiniz.

Patates kızartması

Diğer yandan patates kızartmasının da bağımlılık yaptığı ortaya çıktı. Hele ki fast food zincirlerinden hamburgerin yanında gelen patateslerin tadı ne kadar kötü olursa olsun yemeden duramıyorsanız sebebi büyük ihtimalle içerisindeki bağımlılık yaratan etkenlerdir. 

Patlamış mısır

Nefis tereyağlı patlamış mısır da bağımlılık yarattığı bilinen gıdalardan biri. Aslında az miktarda yendiğinde faydalı bile olan patlamış mısır, bağımlılık yarattığı için fazlaca yeniyor ve bu yararı zarara çeviriyor. Bir kaseden fazla yememek gerekli.

Kuru Yemişler

Kuru yemişler de bağımlılık yarattığı ortaya çıkan gıdalar arasında yerini aldı. Kuru yemişleri kavrulmadığı sürece tüketmek kilo vermeye yardımcıdır. Kavrulduğu zaman yağ içeriği değişen kuru yemişleri de yine günde belli miktarlarda tüketmek gerekiyor.

Paketli gıdalara dikkat

Bisküviler de bağımlılık yarattığı ortaya çıkan besinler arasında yer aldı. Aslında bunun sebebi çoğu paketli gıdada uygulanan bir yöntem. Yurt dışında "bliss point" şeklinde adlandırılan bu yönteme göre eşit miktarda tuz ve şeker konulan gıdalar, tam olarak bir denge sağladığı için sürekli art arda yeme isteği barındırıyor.