Bu Besinleri Sakın Çiğ Bir Şekilde Yemeyin! Çiğ Yendiğinde Zehirlemeye Kadar Götüren Gıdalar!

Bu Besinleri Sakın Çiğ Bir Şekilde Yemeyin! Çiğ Yendiğinde Zehirlemeye Kadar Götüren Gıdalar!

Bu besinler çiğ olarak tüketildiği zaman toksik etkiye yol açarak zehirleyebiliyor. Vücudunuzda zehir birikmesine neden olan bu gıdaları iyice pişirmeden sakın yemeyin! Zehirlenmeye kadar yolu var...

Besinlerin bazılarını daha çiğ ya da yarı pişmiş halde tüketebiliyoruz. Ancak bunlardan bazıları o kadar çok bakteri ve bilmediğimiz virüsler taşıyorlar ki kesinlikle tüketilmeden önce iyice pişirilmeleri gerekiyor. Bu nedenle özellikle bu besinlere dikkat edin ve pişirmeye özen gösterin!

Et ve yumurta

Herkesin bildiği gibi hem çiğ ette hem de çiğ yumurtada bulunan "sarmonella" bakterisi çok büyük rahatsızlıklara yol açabiliyor. Sarmonella tehlikesini savuşturmak istiyorsanız mutlaka yumurtayı iyice pişirdiğinizden emin olun ve pişmemiş etleri tüketmeyin.

Sosisteki tehlike

Diğer bir et ürünü olan sosisi de sakın pişirmeden yemeyin. Sosiste de listeria bakterisi vardır ve sindirim sisteminde bozukluğa yol açarak zehirler. Korkunç bir zehirlenme vakası ile hastane aciline kaldırılmak istemiyorsanız sosisi iyice pişirdiğinizden emin olmadan tüketmeyin.

Kırmızı ve böbrek fasulye

Diğer bir yiyecek de masum görünen fasulye. Fasulye gibi bakliyatların havasının çıkması için önceki geceden suda bekletmek gerekiyor. Ayrıca pişme süresini de bu şekilde kısaltabilirsiniz. Ancak fasulye zor pişen bir gıda olduğu için düdüklü tencere kullanmak şart olmasa bile çok daha sağlıklı bir seçenek. Bu nedenle ya fasulyeyi saatler bile sürse çok uzun pişirin ya da çiğ kalmışsa yemeyin. Çünkü çiğ kırmızı ve böbrek fasulyede toksik etki yaratan tatsız bir madde vardır. Kaynatmadan yok olmayan bu bakterileri vücudunuza almayın.

Filizlenmiş patates

Diğer bir tüketilmeden dikkat edilmesi gereken gıda da patatestir Aslında patates sağlıklıdır ancak  filizlenen patateslerde bakteri bulunur. Filizlerinden bulaşan bu bakteriyi, filizini kesseniz bile patatese bulaştığı için dikkatli tüketmeniz gerekiyor. 

Karides

Karides de dikkat edilmesi gereken gıdalardan biridir. Çiftliklerde yetişen bu canlı bazı enfeksiyonlardan korunması için antibiyotikli gıdalarla beslenir. Sularında ise pestisit ve fungisitler mevcuttur. Kesinlikle iyice pişirilerek tüketilmesi gereken bir gıdadır.

İlgili Haberler