Bu Besinlerle Stresi Yok Etmek Mümkün. İşte Stres ve anksiyete sorunuyla baş eden yiyecekler

Her hastalığın başı sayılabilecek stres kavramından arınmamın bir çok yolu var. İş hayatı, geçim derdi, okul hayatı derken stres kat ve katlanıyor. İşte bazı besinlerle stresi yok etmek mümkün...

Bu Besinlerle Stresi Yok Etmek Mümkün. İşte Stres ve anksiyete sorunuyla baş eden yiyecekler
Yayınlanma Tarihi : 13 Aralık 2020 01:00

Fiziksel sağlığımız kadar ruh sağlığımız dahi mühim. Her anlamda daha sıhhatli bir yaşam amacıyla seçeceğimiz gıdalar, bir yandan dahi kendimizi daha iyi hissetmemiz amacıyla dahi tesirli olur. Vücudumuzdan stresi ırak tutan gıdalar hangileridir? Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuğba Küçük açıkladı.

Kabak Çekirdeği Temel Kaynak 

Günümüzde pekçok hastalığın altında yatan neden olarak gösterilen gerilimden kurtulmak amacıyla bazı spora, bazı ekstrem yemeye yöneliyor. Stresle baş etme tekniği olarak yemek yemeyi seçenler amacıyla epey sıhhatli ve gerilim ila mücadele eden mühim gıdalar vardır. Kabak çekirdeği, gerilim hemen artan kortizol düzeyinin düzenlenmesinde rol oynayan ve gerilim belirtilerini azaltan magnezyumun esas kaynağı.

Biberin Mucizesi

Kırmızı biber, iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini kandaki gerilim hormonu olan kortizol seviyesini düşürerek stresinizi gidermenize yardım eder. Yulaf ezmesi, serotonin düzeyinin yükselmesine yardımcı olarak stresi azaltan yulaf ezmesini süt yahut yoğurdunuza ilaveten keyifli ve sıhhatli öğünler hazırlanabilir.

Endişe Gideren Yeşil Çay 

Yeşil çay, his vaziyet bozuklukları üstünde olumlu etkileri olan amino asitler içerir. L-Theanine, stresi en aza indiren serotonin ve dopamin hormonlarının üretimine yardımcı olurken; beyinde gerilim ile irtibatlı moleküllerin seviyesini düşürerek gerilim ve endişeyi azaltır.

Haftada İki Kez Balık

Stresinizi yönetirken D vitamini ve Omega-3 yağ asitlerince varlıklı olan somon balığı ızgara/haşlama/fırın gibi sıhhatli pişirme yöntemleriyle hazırlayarak haftada asgari 2 kere tüketilmeli.

Çikolataseverlere Güzel Haber

Serotonin ve endorfin gibi iyi hissetmemizi gerçekleştiren nörotransmitterlerin beyindeki düzeyini artırır. Bu sebeple gerilimli anlarınızda kendinizi daha iyi sezmek amacıyla kahvenin beraberinde asgari yüzde 70 oranında kakao içeren bitter çikolata tercih edilmeli.

Kahvaltının Yıldızı Yumurta

Yeşil mercimek, ruh durumunu iyileştirmeye yardım eden selenyum yönünden epey varlıklı olan yeşil mercimeği salatalarınızda yahut yemeklerinizde kullanarak stresle mücadelenize dahil edebilirsiniz. Kahvaltı sofralarımızın olmazsa olmaz en nitelikli protein kaynağı yumurta stresle mücadelede dahi altın role sahip. Yaban mersini, stresle mücadelede aktif bir kimyevi olan dopaminin üretimine yardım eder. Serbest radikallerle savaşan antioksidanlarca varlıklı yaban mersinini tek başına, smoothielerinize ve yoğurdunuza ekleyin.

Sizin gerilimli anlarınızı denetim etmek amacıyla tercih ettiğiniz gıdalar hangileri?

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler