Bu bitkinin ne işe yaradığını bilseydiniz evinizden eksik etmezdiniz. Hint hurmasını 1 ay boyunca tükettiğinizde..

Bu bitkinin ne işe yaradığını bilseydiniz evinizden eksik etmezdiniz. Hint hurmasını 1 ay boyunca tükettiğinizde..

hint hurması olarak bilinen bu bitkinin ne işe yaradığını duyunca kulaklarınıza inanamayacaksınız. 1 ay boyunca tüketildiğinde...

Bakalagiller ailesinden olan Hint hurması halk arasında demirhindi bitkisi olarak da bilinmektedir.  Afrika kökenli olmasına karşın tüm tropikal ülkelerde yetişen bir bitkidir.

Koronavirüs döneminde bizleri hastalıktan koruyacak  türlü bitki çaylarına ve bitkisel ürünlere başvurduk, sırf bağışıklık sistemimiz güçlensin de hastalığa yakalansak bile dirençli bir şekilde atlatabilelim diye. Hint hurması bitkisi tam da aradığımız şeyi yapıyor aslında güçlü bir virüs ve bakteri savaşçısı olan bu bitki aynı zamanda güçlü de bir antioksidan. Eklem ağrılarından, kabızlığa kadar birçok soruna iyi gelen bu bitkinin aynı zamanda karaciğeri temizleme özelliği de bulunuyor.

Her Derde Deva

Halk arasında demirhindi bitkisi olarak bilinen hint hurması oldukça faydalı bir bitki. Özellikle bu dönemde virüs ve bakterilerle bizimle birlikte savaşacak bir besin aradığımız şu dönemlerde derdimize derman olmaya geliyor.

Hint hurmasının en büyük özelliği virüs ve bakterilerle savaşması ancak bu kadar da değil elbette. Hint hurması bitkisi vücutta birçok derde de derman olabilecek kadar faydalı ve sağlıklı bir bitki.

150 yıllık bir ömre ve yaklaşık 20- 25 metre uzunluğa sahip olan bu bitki, kestane renginde bir meyveye sahiptir. Kalp sağlığını korumaya yarayan bu bitkiyi tükettiğinizde sadece kalp sağlığınızı değil vücudunuzda bulunan birçok organı korumuş oluyorsunuz.

Kabızlık sorununu çözmeye yarayan bu bitkiyi tükettiğinizde sindirim sisteminin işlerliğini artırıyor ve sindirim sisteminizi düzene sokmaya yarıyor. Bu nedenle kilo vermeyi de kolaylaştıran hint hurması, aynı zamanda virüs ve bakterilerle de savaşarak vücut direncini koruyor.

Kalori miktarı oldukça düşük olan bu bitki yalnızca 287 kaloridir ve içerisinde C vitamini, lif, demir, potasyum gibi birçok minerali barındırır.

Hint Hurmasının Faydaları:

  • Günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 28'ini karşılar.
  • Mide asidini azaltıcı etkisi nedeniyle ülser gibi hasatlıkların etkisini azaltmaya yardımcıdır.
  • Cilt lekelerini ve çilleri yok etmeye yardımcıdır
  • Eklem ağrılarının giderilmesinde oldukça etkili ve faydalıdır
  • Gargarası yapıldığında ağız yaralarını geçirmeye birebirdir.
  • Gut hastalığı ve eklem iltihaplanmalarına karşı iyi gelir.