Bu Gece Alınacak Karar Doların Kaderini Belirleyecek!

Bu Gece Alınacak Karar Doların Kaderini Belirleyecek!

Milyonların gözü bu gece alınacak olan karara çevrildi. Dolar ile Türk Lirası kurunun geleceği bu alınacak karara bağlı. Yedi barajındaki doların son durumu ne olacak? Dolar düşecek mi yoksa tekrar yükselişe mi geçecek?

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu gece Türkiye hakkındaki kararı verecek. Bir süredir yedi TL'de gezinen dolar fiyatları hakkında kritik bir hamle gerçekleştirebilecek Fitch'in kararı hakkında uzmanlar genel olarak bir değişiklik beklentisinde değiller. Piyasaların kapanması ile beraber yapılacağı düşünülen Türkiye değerlendirmesi için yine de bir not yükseltme ya da görünüm düzeltme olabileceği tahminler arasında.

Beklenti yok ancak

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre,  piyasalar kapandıktan sonra Fitch Ratings'in Türkiye hakkındaki değerlendirmesi yayınlanması bekleniyor. Olası değerlendirme ile ilgili olarak uzmanlar, herhangi bir değişiklik beklemiyorlar. ABD tahvil faizlerinde dolayı dolar yönelimi ile riskli varlıkların terki nedeniyle haftanın başında piyasalarda sert satışlar görüldü. Dolar ve TL kuru ile yedi lira civarında seyrediyor.

TCMB'dan kararlı duruş

Önceki gün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, politika faizlerini aldığı yeni karar doğrultusunda yüzde on yedi tutarında sabit olarak tutacağını açıkladı. Merkez Bankasının "kararlılık ile beraber uzun bir süre sıkı duruşunu sürdüreceğini hatta gerekirse, ilave parasal sıkılaşmaya gidileceğini açıklamalarına ekledi.

Altı fiyatlarında şok eden manzara

Altın fiyatları ise dün, çok uzun bir aranın ardından ilk defa dört yüz lira sınırından aşağı düşerek 300'lü seviyeleri gördü. Bugün ise altın fiyatları yine aynı şekilde dört yüz liranın altındaydı.

Faizlerde indirim olacak gibi durmuyor

Br bankanın döviz masası işlemcisi ise Türk Lirası hakkındaki yorumunda, TCMB söylemlerinin kısa vadeli olarak risklere karşı faiz arttırma seçeneğinin olduğunu ancak bunu kullanmadığını dile getirdi. Nisan ayında yüzde on altıya çıkacak olan enflasyondan önceki bir zamanda artış gelecek mi bilinmiyor. TCMB'nın faizleri koruduğu ancak yıl biterken de indirim olacağının beklentilerin arasında olduğunu açıklayan işlemcinin tahminine göre, şu anda orta vadede bile faiz indirimi ile alakalı bir kıvılcım görülmediğini sözlerine ekledi.