Bu Hastalığa Sadece Hızlı Yemek Yiyenler Yakalanıyor Ve..

Bu Hastalığa Sadece Hızlı Yemek Yiyenler Yakalanıyor Ve..

Yemeği yavaş yavaş yiyemeyenler ve sofradan hemen kalkanlar dikkat etsin! Hızlı yemek yemek bünyeye çok büyük zararlar veriyor. Uzmanlar yemeğin iyice çiğnenip yavaş yenmesi konusunda herkesi uyarıyor, yoksa...

Yiyecekleri hızlı tüketmek bilindiği gibi çabuk acıkmaya ve tokluk hissi hemen alınmadığı için daha fazla yemeye neden oluyor. Ancak hastalıklara yol açabileceği kimsenin aklına gelmemişti.

Uzmanlar özellikle uyarıyor, yiyecekleri tüketirken hızlı yemek yeme hatasına düşmeyin. kimilerinde alışkanlık olan bu durum mutlaka tersine çevrilmelidir.

Örneği vaktiniz yoksa biraz daha erken yatıp daha erken kalkmayı deneyebilirsiniz. Yemek vaktini oyalanarak geçiştirmeyin. Son dakikada yenilen yemekler özellikle karın açken çok azla zarar veriyor. Hatta çoğu insan bu şekilde yemek yediğinde midesindeki yanma hissi yaşadığını anımsayacaktır.

Hastalıklara yol açıyor

Hızlı yemek yemek başta mide yanması olmak üzere, midede ve bağırsak sisteminde bazı rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Hızlı yemek yemek bir yandan da besinlerin iyice çiğnenmesinin önüne geçmektedir. Bu nedenle  obezite gibi rahatsızlıkların altında yatan faktörlerden biridir. Besinleri iyice çiğnememek ve hızlıca yemek kana hızlı bire şekilde karışmasına ve daha fazla kalori alınmasına yol açmakta. 

Bu şekilde beyin tokluk hissini de geç algılayacaktır. Hızlı yemek yemeği önlemek için ara öğün de olsa yeme yeme konusunda süre tutmak gerekiyor. Yalnız yemek yemek hızlı yemek yemenin faktörlerinden biridir. Ancak güzel bir ambiyans yaratarak sessiz ve sakin bir ortamda yavaşça yemek yemek mümkündür.

Ayakta yemek yeme alışkanlığı da hızlı yemek yemeye etki eden faktörlerden biridir. Televizyon izlerken, kitap okurken ya da herhangi bir başka işle uğraşırken kesinlikle yemek yenmemelidir. Bunlar yemek yemeği hızlandıracak ve daha çok yemek yemeye neden olacak davranışlardır.

Yirmi dakikadan aşağı olmamalıdır

Yemek için önerilen ortalama süre ise yirmi dakikadır. Çoğu kişi yemeğini beş dakikada bitirerek sofradan ayrılıyor ancak yemek süresine dikkat ederek yemek hızı dengelemeye yardımcı olacaktır. Yalnız yemek yemektense sohbet ederek yemek yemek de en çok yardımcı olan etmenlerden biridir.

İlgili Haberler