Bu hastalıklara sahip olan kişiler bundan böyle ehliyet alamayacaklar

Bu hastalıklara sahip olan kişiler bundan böyle ehliyet alamayacaklar

Ehliyet almak zorlaşıyor. Trafik sorunu elbette bir sorun. Ancak Ehliyet yeterliliği olmayanların araç kullanması çok daha büyük bir sorun. Ayrıntılar

Artan Araç Sayısı ve Trafik kazaları kuşkusuz yeni düzenlemeleri de beraberinde getiriyor.

Trafik için en tehlikeli olan araç sayısından çok ehliyet yeterliliği olmayan kişilerin ehliyet sahibi olarak trafikte yer almaları gösteriliyor.

Ancak yapılan yeni düzenlemeler ehliyet almayı zorlaştırıyor. Çevrenizde eğer bu hastalıklara sahip kişiler varsa dikkatli olsun. Çünkü ehliyet alma yeterlilikleri artık olmayabilir.

İşte o haberle ilgili tüm detaylar..

Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartlarına dair yönetmelikte yapılan değişikliğe göre ehliyet almak zorlaştı. Sağlık sorunu olanlara kötü haber,

Daha önce sürücü belgesi verilmesi uygun görülmeyen bazı kalp damar hastalarına, uzman doktor kanaatine göre sürücü belgesi verilebilecek. Diğer hastalık bakın ne..

Ağır derecede obstrüktif uyku apnesi veya orta derecede apne ile gündüz uyuklama hali tespit edilenler, tedavi görmeden sürücü belgesi alamayacak. 

“Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile İLGİLİ önemli bilgilendirme.. 

Yönetmelikte sürücü belgesi verilemeyecek durumlar şöyle sıralandı:

* Zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı)

* Bunama

* Dikkat bilinci, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığın ya da ilaç kullanımının olması

* Alkol bağımlılığı olanlar veya alkollü araç kullanmaktan vazgeçmeyenler

* Uyuşturucu veya uyarıcı maddelere bağımlı olanlar veya bağımlı olmasa da düzenli olarak kullananlar.

* Santral sinir sistemi ile ilgili doğuştan veya sonradan geçirilmiş veya cerrahi girişime bağlı hastalıklarla ortaya çıkan uzuvların parezi ve paralizileri (duyusal, motor, koordinasyon ve denge açısından), araç kullanmasını ve trafik güvenliğini engelleyecek şekilde olanlara da sürücü belgesi verilmeyecek.

İlgili Haberler