Bu kahve kafein içermiyor çocuklarınıza bile içirebilirsiniz üstelik Türkiye çoktan tescilledi bile

Tadı Türk kahvesinden biraz daha yumuşak üstelik çok lezzetli. Geçtiğimiz haftalarda da Gaziantep onu tescilledi! İşte Çocukların bile içebileceği kahve..

Bu kahve kafein içermiyor çocuklarınıza bile içirebilirsiniz üstelik Türkiye çoktan tescilledi bile
Yayınlanma Tarihi : 09 Şubat 2021 17:46

Kahve en sevdiğimiz içeceklerin başında gelir. Türk kahvesinin neredeyse ününü bilmeyen yoktur. Türk kahvesi vazgeçilmezlerimiz arasındadır.

Vazgeçilmezlerimiz arasında kafein içermeyen bir kahve daha var. Menengiç kahvesi. Daha çok Gaziantep yöresinde bilinen bu kahve geçtiğimiz haftalar da tescilde edildi.

Öylesine faydalı bir kahve ki bu kahve Tam bir bağışıklık ve sindirim dostu. Yumuşacık olması nedeniyle  de mideye zarar vermiyor.

Peki Menengiç kahvesi nasıl hazırlanır? 
 

Menengiç Kahvesi Tarifi Malzemeleri

İlk olarak 1 çay fincanı kadar süt kullanmamız gerekiyor. 2 Tatlı kaşığı kadar menengiç kahvesi de yeterli olacaktır. 2 Çay kaşığı toz şeker ilave edebilirsiniz. Şekersiz içenler eklemesinler.. 

Menengiç Kahvesi Tarifi Yapılışı nasıldır?

Sütü ölçüden daha büyük bir cezveye koyalım. Sonrasında üzerine menengiç kahvesi ve şeker ekleyelim. Bu kahve Türk kahvesi gibi ağır ateşte pişirilmiyor. Yüksek ateşte ve sürekli çorba yapar gibi karıştırarak pişirmelisiniz. İyi erimediğinde çünkü ağza deneleri gelebilir. Kaynayan kahve 1 yada 2 dakika kadar ocakta kaynatılrı sonrasında fincana alınır. 

PÜF NOKTASI

Menengiç kahvesinin en büyük özelliği sürekli üzerinde kaymak biriktirmesidir. Bu kaymağı istemeyen olursa kahvenin yanında bir tatlı kaşığı ve bir çay tabağı verip süzgeçle fincana doldurabilirsiniz. Bu kahvenin yanında çerez de ikram ederseniz misafirlerinizin unutamayacağı bir lezzet onlara sunmuş olursunuz.. 

Faydaları Nelerdir?

Ulusal Post'un derlemesine göre menengiç kahvesi sindirim sistemine iyi gelmekte ve mide ağrılarının önüne geçmektedir. Öte yandan öksürüğü durdurmakta ve balgam söktürmeye yardımcı olmaktadır. Ağrı kesici özelliği olan menengiç kahvesi böbrek sağlığını korumakta ve böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olmaktadır. 

İlgili Haberler