Bu kan grubuna sahip İnsanların Çok daha fazla yaşadığı ortaya çıktı!

Bu kan grubuna sahip İnsanların Çok daha fazla yaşadığı ortaya çıktı!

Yapılan bir Araştırma bütün ezberleri alt üst etti: Bu kan grubundan olanlar çok daha uzun yaşamaktalar

Bir insanın ne kadar yaşayacağını bilemeyiz. Ama sağlıklı beslenmek ve yaşam şartları yaşam süresinide uzatıyor. Uzun yaşam üzerine yapılan araştırmalara bir yenisi daha eklendi.

Yapılan araştırma kan grubu ve yaşam süresiyle ilgili. İşte birbirinden ilginç bilgilerin yer aldığı o araştırmadan tüm detaylar.

Kan grubu AB olanların koroner arter baypas ameliyatından sonra daha uzun yaşayabildiği bildirildi.

Alman Aerztezeitung gazetesinin haberine göre, Durham'daki Duke Üniversitesinde görevli Amerikalı bilim adamları, sonuçlarını Chicago'da yapılan Anestezioloji kongresinde sundukları araştırmada, 1992 ile 2009 arasında baypas geçiren 15 bin 435 hastanın verilerini inceledi.

Ameliyattan sonra 4144 hasta on yıl içerisinde hayatını kaybederken, ölenlerin kan grubuna göre yapılan ayrıştırmada AB grubundakilerde ölüm riskinin A, B veya 0 grubundakilere göre yüzde 18 az olduğu görüldü.
Kan grubu ile ölüm riski arasındaki bağlantı kesin olarak bilinmiyor.

Ancak AB grubu hastalara daha az kan nakli yapıldığını tespit eden bilim adamları, bunun, dolaylı olarak kanama görülme oranının daha düşük olduğuna işaret edebileceği tahmininde bulundu.


Daha önce yapılan araştırmalar, kan grubu AB olanlarda pıhtılaşma faktörü VIII ve Willebrand faktörü (vWF) oranının daha yüksek olduğunu göstermişti.


Bilim adamları bu çerçevede kan grubu AB olan hastalarda pıhtılaşmanın nispeten daha iyi yürüdüğünü, dolayısıyla kanama ve ölüm riskinin daha düşük olduğunu tahmin ediyor.