• BIST 92.708
  • Altın 209,327
  • Dolar 5,2950
  • Euro 6,0348
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 20 °C

Bu Koşuda ‘Sevgi’ Kazandı

Bu Koşuda ‘Sevgi’ Kazandı
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Tekirdağ Şubesi işbirliğinde Süleymanpaşa sahilinde...

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Tekirdağ Şubesi işbirliğinde Süleymanpaşa sahilinde "47 Metre Down Sendromlu Farkındalık Koşusu" düzenlendi. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da down sendromlu bireylerle koşuya katılarak onların sevinçlerine ortak oldu.

Çok sayıda down sendromlu birey ve ailelerinin katıldığı etkinlikte, down sendromlu gençler koşu başlamadan önce çalan müzikler eşliğinde dakikalarca dans ederek eğlendi. Daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuşma yaptı.

Başkan Albayrak, downlu bireylerin kalplerinde hiçbir kötülük barındırmadıklarını belirterek, "Yüzlerinin devamlı gülmesi, bizim zaman zaman yaptığımız yanlışlıkları onların yapmaması, belki onların bir farkı ama onlara avantaj sağlıyor" diye konuştu.

"Downlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir"

Down sendromunun bir hastalık olmadığını, sadece bir kromozom ile diğer insanlardan farklı doğan bireyler olduklarını anlatan Başkan Albayrak, "Down sendromlu farklı olmaktır ve farklı olmanın normal olduğunu duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmak çok önemli. Bu anlamda herkesin üstüne düşen çabayı göstermesi gerekmektedir. Down sendromlu çocuklarımızın toplumdan dışlanmadığı, diğer çocuklar gibi onlarında eşit haklarla yaşadığı, diğer çocuklarla eşit eğitimi almaları tek dileğimizdir. 21 Mart Down Sendromlular günü bu anlamdaki çabaların yoğunlaştığı, neler yapılabileceğinin konuşulduğu ve bunların hayata geçirildiği bir gündür. Unutmayalım ki onların acıma duygusu oldukça gelişmiş, çıkarcılık bencillik gibi davranışları olmayan, karşılıksız seven ve yalan söylemeyen ve sadece sevilmeyi hak eden bireylerdir. Onlarla hayat daha anlamlı, daha renkli ve daha eğlencelidir. Çünkü, downlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir. Sizi karşılıksız severler ve size sevmenin ne kadar anlamlı bir duygu olduğunu hatırlatırlar. Bu duygu ve düşüncelerle 21 Mart'ın eşit olduğumuz ve aramızdaki bir kromozomluk farkın fark olmadığı bir gün olması dileğimle sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

Albayrak'ın konuşmasının ardından, down sendromlu bireylerin 47 kromozoma sahip olmasını temsil eden "47 Metre Down Sendromlu Farkındalık Koşusu" yapıldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da downlu bireyler ile koşuya katıldı. Koşu sırasında oldukça eğlenen gençlerin hepsine madalya verildi. Madalya verilmesi sırasında ZİÇEV Tekirdağ Şubesi yetkilisi Yaşar Güneş, "Bu koşuda kazanan "sevgi" oldu" ifadelerini kullanarak downlu bireylerin yaşadığı sevince tercüman oldu.

Etkinlik, down sendromlu bireylerin "ıspanaklı yumurta" oyununu sunması ve gökyüzüne onlarca balon salınmasının ardından sona erdi.

Bu Koşuda ‘Sevgi’ Kazandı

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim