Bu özellikteki Kişilerdenseniz Zencefil Sizin İçin tehlikeli Olabilir Elinizi Sürmeyin çünkü

Sizin İçin Faydalı Olan bir başkası için Zararlı olabilir. O yüzden Son derece Dikkatli olmakta fayda var. Bugün Sizlere Zencefilden bahsedeceğiz. Mutlaka Önemsemelisiniz

Bu özellikteki Kişilerdenseniz Zencefil Sizin İçin tehlikeli Olabilir Elinizi Sürmeyin çünkü
Yayınlanma Tarihi : 10 Mart 2021 11:00

Halk Arasında bir çok yaygın inanış vardır. Şunu kullandım bana iyi geldi senin de bu sorunun varsa kullanabilirsin

Hatta kullandığı ilacı doktora sormadan arkadaşlarına önerenler bile var. Bu son derece tehlikeli bir tutum. Ona faydalı olan bir başkasına zararlı olabilir. Herkesin bünyesi farklı.

Ancak bu  inanış sürdüğünden uzmanlar uyarıyor. Örneğin Dünyada hala fıstık alerjisinden hastanelik hatta yoğun bakımlık olanların sayısı epey fazla.

Neden çünkü bilmiyor.. Bilmediği için sağlık problemiyle karşılaşıyor.

Zencefil Sağlığımız için Oldukça faydalı bir besin. Başlıca yararlarını sıralayacak olsak en önemlisi bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor

Mide bulantısını yok ediyor. Zencefil Etkili bir gripsavar. Gaz problemine de iyi geliyor. Kilo vermeyi sağlıyor ve karaciğere koruma sağlıyor

Peki böylesine değerli bir besini tüketirken neden dikkat etmeliyiz? 

İşte Dikkat etmesi gereken kişiler...

1- Çok zayıfsanız
Columbia Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada zencefil tüketiminin metabolizma hızını arttırdığı ve sindirimi düzenlediği görüldü. Ayrıca zencefil tüketiminin ardından hiç hareket etmeseniz bile yağlarınızı yakıyor. Ancak ideal kilosunun altında biriyseniz isteyeceğiniz son şey metabolizma hızınızı arttırmak olur.
 
,2- Pıhtılaşma bozukluğunuz varsa

Zencefil, kan akışını hızlandırıyor, tansiyonu dengeliyor ve kas ağrılarını geçiriyor. Ancak pıhtılaşma bozukluğu olanlar için bu çok tehlikeli. Zencefil, pıhtılaşma bozukluğuna sahip kişilerin kullandığı ilaçlarla mücadele ediyor ve ilaçların işe yaramamasına neden oluyor.


3- Hamileyseniz
Zencefil tüketimi, hamileleri olumsuz etkiliyor. Hala araştırmalar devam etse de şu ana dek yapılan araştırmaların hemen hepsinde bu kanıtlandı. Yine doktorlar da hamilelerin zencefil tüketmemesini öneriyor.
 
Zencefilde yer alan bazı maddeler hücrelere zarar veriyor ve fetüsün düzgünce gelişememesini sağlıyor. Drugs.com’da yazılanlara göre de hamilelerin zencefil tüketmeden önce doktorlarına danışması şiddetle tavsiye ediliyor.

4- Birden fazla ilaç kullanıyorsanız
Zencefil kan akışını hızlandırıyor ve yüksek tansiyonu düşürüyor. Kulağa her ne kadar sağlıklı gelse de eğer ilaç kullanıyorsanız zencefilin olumlu olarak görünen bu etkileri sizi olumsuz etkileyebiliyor. Eğer aynı anda birden fazla ilaç kullanıyorsanız, zencefil tüketimi hakkında doktorunuza tanışmanız tavsiye edilir.

Görüldüğü Gibi Demek ki herkese faydalı olmayabiliyormuş en faydalı besin bile. Bu nedenle sizlerde arkadaşlarınızın bilgilenmesi adına bu bilgiyi paylaşıp onların faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Ulusalpost.com- tr.newsner.com